петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија: Суд прогласио кривим за подстицање нереда лидере опозиционих протеста
Хроника

Русија: Суд прогласио кривим за подстицање нереда лидере опозиционих протеста

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јул 2014.

МОСКВА –Руски суд прогласио је данас кривим опозиционог лидера Сергеја Удалцова и његовог колегу Леонида Развожајева због подстицања „масовних нереда” уочи инаугурације Владимира Путина за председника 2012. године.

Судија Александер Замашњук рекао је да је кривица Удалцова и Развожајева за припремање нереда у Москви и другим регионима Русије „потпуно доказана”, преноси АФП.

Тужилаштво је за двојицу лидера протеста затразило осмогодишњу затворску казну у казненој колонији због организовања окупљања 6. маја 2012, које је влада описала као нереде, као и за планирање ширих нереда широм Русије.

Очекује се да ће судија касније током дана изрекнути коначну пресуду.

У међувремену, подржаваоци двојице осуђеника окупили су се у близини суда држећи транспаренте са протестним натписима против судског процеса и узвикујући протестне слогане.

Удалцов (37), који се налазио у кућном притвору од фебруара 2013, и Развожајев (41) оптужени су за координисање насилних протеста 6. маја 2012, вече уочи Путинове треће инаугурације за председника.

Њих двојица су порекли оптужбе за организовање масовних нереда и ковање завере у циљу ширих немира, описујући себе као жртве политичког „лова на вештице” и гушења грађанских слобода.

Удалцов, жустар говорник обријане главе који је приликом изрицања пресуде био комплетно одевен у црно, био је један од најистакнутијих лидера опозиционог покрета који је организовао градске протесте против Путина током зиме 2011-2012.

Развожајев, блиски сарадник једног члана парламента који је критички настројен према Путину, каже да је отет у Украјини, прокријумчарен у Русију и присиљен да потпише признање, које је касније оповргао.

Полиција је притворила више од 400 људи, а десетине полицајаца је повређено у сукобима маја 2012. након што је полиција ограничила окупљање на тргу Болотнаја, преко пута Кремља.

Због тих протеста је у фебруару стављено из решетака седам особа.

Критичари Кремља оптужују полицију да је отпочела насиље на скупу на тргу Болотнаја како би дискредитовала опозицију у тренутку када је Путин отпочињао трећи председнички мандат након што је четири године био премијер.

Путин пориче да је умешан у судске случајеве, али истиче да би свако ко напада полиције треало да буде кажњен, подсећа Ројтерс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер