Početna strana > Hronika > Rusija sprema ugovore o slobodnoj trgovini sa nizom zemalja među kojima su: Kina, Indija, Iran, Egipat, Venecuela, Indonezija
Hronika

Rusija sprema ugovore o slobodnoj trgovini sa nizom zemalja među kojima su: Kina, Indija, Iran, Egipat, Venecuela, Indonezija

PDF Štampa El. pošta
utorak, 21. jun 2016.

Rusija namerava da stvori slobodne ekonomske zone i van prostora bivšeg SSSR-a - u planu je stvaranje takvih zona sa Kinom, Peruom, Čileom, Južnom Korejom...

U septembru će biti pripremljen detaljan izveštaj o perspektivama potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini sa 12 zemalja.

Na popisu su se našli i Egipat, Indija, Indonezija, Iran, Kambodža, Republika Koreja, Venecuela, Nikaragva...

Kao što je objašnjeno u Ministarstvu za ekonomski razvoj, tema potpisivanja ugovora o slobodnoj trgovini redovno je važno pitanje trgovinskih partnera Rusije na različitim nivoima.

Rusija je članica Evroazijske privredne unije, zajedno sa zemljama kao što su Jermenija, Belorusija, Kazahstan i Kirgistan. To nameće određene obaveze ruskoj strani i sklapanje spomenutih sporazuma ne može biti sprovedeno bez uzimanja u obir interesa svih članica te unije.

Ekonomske slobodne zone osiguravaju mnogo dublju uzajamnu liberalizaciju u sferi trgovine roba i usluga i investicione saradnje, pa bi trebalo da takva ekonomska integracija izvan postsovetskog područja odgovara ne samo tekućim, već i strateškim interesima nacionalnog biznisa.

Samo sklapanje tih ugovora podrazumeva promene u uslovima pristupa na tržište zemlje - ukidaju se carine, porezi, kao i količinska ograničenja uvoza robe.

Rusija će proceniti balans dobitaka i gubitaka takvih sporazuma, a planira i da razradi razne opcije njihove pokrivenosti.

Rusija ima poseban motiv za stvaranje takvih zona, napominju ekonomski analitičari.

Naime, SAD i Japan dogovorili su sa 11 zemalja najveći trgovinski savez. Prema zamisli SAD, Transpacifički trgovinski sporazum trebao bi da smanji ekonomski uticaj Kine i njenih partnera u ASEAN-u i APEK-u na međunarodnoj sceni.

Prema ekonomskim prognozama, novi savez kontrolisaće 40 odsto ukupne svetske trgovine. Naravno, ne očekuje se da će Rusija biti deo tog saveza, navode ekonomski portali.

Prema mišljenju izvršnog potpredsednika Ruske unije industrijalaca i preduzetnika Aleksandra Muričeva, potraga za potencijalnim partnerima nije u prvom redu odgovor na SAD i njihovo novo partnerstvo, iako postoji i taj motiv, već je povezana sa budućim razvojem same Rusije.

(Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner