четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија спрема уговоре о слободној трговини са низом земаља међу којима су: Кина, Индија, Иран, Египат, Венецуела, Индонезија
Хроника

Русија спрема уговоре о слободној трговини са низом земаља међу којима су: Кина, Индија, Иран, Египат, Венецуела, Индонезија

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. јун 2016.

Русија намерава да створи слободне економске зоне и ван простора бившег СССР-а - у плану је стварање таквих зона са Кином, Перуом, Чилеом, Јужном Корејом...

У септембру ће бити припремљен детаљан извештај о перспективама потписивања споразума о слободној трговини са 12 земаља.

На попису су се нашли и Египат, Индија, Индонезија, Иран, Камбоџа, Република Кореја, Венецуела, Никарагва...

Као што је објашњено у Министарству за економски развој, тема потписивања уговора о слободној трговини редовно је важно питање трговинских партнера Русије на различитим нивоима.

Русија је чланица Евроазијске привредне уније, заједно са земљама као што су Јерменија, Белорусија, Казахстан и Киргистан. То намеће одређене обавезе руској страни и склапање споменутих споразума не може бити спроведено без узимања у обир интереса свих чланица те уније.

Економске слободне зоне осигуравају много дубљу узајамну либерализацију у сфери трговине роба и услуга и инвестиционе сарадње, па би требало да таква економска интеграција изван постсоветског подручја одговара не само текућим, већ и стратешким интересима националног бизниса.

Само склапање тих уговора подразумева промене у условима приступа на тржиште земље - укидају се царине, порези, као и количинска ограничења увоза робе.

Русија ће проценити баланс добитака и губитака таквих споразума, а планира и да разради разне опције њихове покривености.

Русија има посебан мотив за стварање таквих зона, напомињу економски аналитичари.

Наиме, САД и Јапан договорили су са 11 земаља највећи трговински савез. Према замисли САД, Транспацифички трговински споразум требао би да смањи економски утицај Кине и њених партнера у АСЕАН-у и АПЕК-у на међународној сцени.

Према економским прогнозама, нови савез контролисаће 40 одсто укупне светске трговине. Наравно, не очекује се да ће Русија бити део тог савеза, наводе економски портали.

Према мишљењу извршног потпредседника Руске уније индустријалаца и предузетника Александра Муричева, потрага за потенцијалним партнерима није у првом реду одговор на САД и њихово ново партнерство, иако постоји и тај мотив, већ је повезана са будућим развојем саме Русије.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер