субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија, Саудијска Арабија, Мексико и Венецуела сматрају неприхватљивим тренутне цене нафте
Хроника

Русија, Саудијска Арабија, Мексико и Венецуела сматрају неприхватљивим тренутне цене нафте

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. новембар 2014.

Уочи састанка министара земаља-чланица ОПЕК, који почиње 27. новембра у Бечу, одржани су преговори представника Русије, Саудијске Арабије, Мексика и Венецуеле о питањима везаним за продају нафте. Учесници конференције донели су одлуку да координирају акције у нафтној сфери и да се још једном састану кроз три месеца. Како преноси дописник РТ Мурад Газдијев, није дошло до договора око снижавања обима производње нафте, јер стране сматрају да таква одлука треба да буде донесена на нивоу ОПЕК.

У свету цене падају и сутра ће сва пажња бити усмерена на самит ОПЕК који ће бити одржан у Бечу. Међутим, неколико крупних извозника нафте већ су тамо имали посебне састанке. Они изјављују да су садашње цене на ову сировину неприхватљиве.

Учесници преговора који су одржани у Бечу изразили су мишљење да су садашње цене на нафту неповољне за бизнис. Састанку су присуствовали представници Саудијске Арабије, Русије, Мексика и Венецуеле. Ове земље производе трећину светских потреба за нафтом.

Много тога је повезано у економији и трговини са ценама на овај тип сировине. Како би се доставили производи у супермаркете потребна је нафта. Ако купујете iPhone или телевизор њих је потребно допремити из Азије, за шта је опет потребна нафта.

Снижавање цена на „црно злато“ – то није увек добро. Уствари, нафтне компаније имају навику да повећавају цене на пумпама, сваки пут када пада цена нафте – потребно им је да компензују приходе који недостаје.

Постоји још један проблем: недовољни развој и инвестиције. Сваки пут када цене на нафту падају, људи смањују инвестиције у ову привредну грану. Мање нафтних платформи, мање технике за вађење нафте – то значи, да ће се у будућности проблем само погоршавати. Цене нафте ће нагло, могуће и неконтролисано, расти.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер