Početna strana > Hronika > Rusija predala SB UN nacrt rezolucije o BiH
Hronika

Rusija predala SB UN nacrt rezolucije o BiH

PDF Štampa El. pošta
sreda, 01. jul 2015.

Rusija je predala SB UN nacrt rezolucije o BiH, kao protivtežu britanskom dokumentu koji se predlaže na usvajanje za 20 godina zločina u Srebrenici.

To su javile su ruske agencije, pozivajući se na pres sekretara ruske misije pri UN Alekseja Zajceva.

"Ovaj nacrt smatramo uravnoteženijim i orijentisanim na pomirenje strana, a ne na stvaranje dodatnih linija podela u BiH", rekao je Zajcev.

On nije želeo da govori o glavnim odredbama dokumenta koji je predložila Rusija, dodajući da je to u ovom trenutku "nesvrsishodno".

Prethodno su "Večernje novosti" objavile da je nacrt rezolucije o BiH, Moskva sročila na dve strane i u sedam tačaka. U uvodu se poziva i na potvrdu predanosti očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih država na teritoriji bivše Jugoslavije u okviru njihovih međunarodno priznatih granica.

Reč "genocid" se pominje na jednom mestu, a Srebrenica nigde.

1. Najoštrije se osuđuju veoma ozbiljni zločini koji se tiču međunarodne zajednice u celini, a koji su počinjeni tokom konflikta u bivšoj Jugoslaviji nad ljudima različite etničke i verske pripadnosti.

2. Naglašava se odgovornost država da poštuju relevantne obaveze po međunarodnom pravu kako bi se okončala nekažnjivost i krivično procesuirali odgovorni za veoma ozbiljne zločine koji se tiču međunarodne zajednice u celini.

3. Izražava se saučešće žrtvama na svim stranama konflikta u bivšoj Jugoslaviji, kao i njihovim porodicama i poziva države-članice da nastave da pružaju dugoročnu podršku preživelima, kao što je i predviđeno.

4. Pozdravlja se rad Međunarodne komisije za nestala lica i Instituta za nestala lica BiH.

5. Ponovo potvrđuje svoju podršku Mirovnom sporazumu, kao i Parisko-dejtonskom sporazumu o stvaranju Federacije BiH i apeluje na strane da se striktno pridržavaju obaveza prema ovim sporazumima.

6. Ponovo naglašava da primarna odgovornost za dalje uspešno sprovođenje Mirovnog sporazuma leži na vlastima u samoj BiH.

7. Apeluje na Bošnjake, Hrvate i Srbe, kao na konstitutivne narode (zajedno sa drugima) i na sve građane BiH iz oba entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske, da unapređuju mir, pravdu, toleranciju i pomirenje na osnovu Mirovnog sporazuma, Ustava BiH.

Večernje novosti: Potvrda Dejtonskog sporazuma i upotreba termina "genocid" glavne tačke razmimoilaženja Rusije i Velike Britanije

Potvrda Dejtonskog sporazuma i upotreba termina "genocid" - glavne su tačke razmimoilaženja Rusije i Velike Britanije, pišu “Večernje novosti“.

Zbog njih su male šanse da dođe do kompromisa oko rezolucija o BiH i Srebrenici, koje su ove dve zemlje predložile u Savetu bezbednosti.

U ovom trenutku teško je predvideti epilog višenedeljnog diplomatskog rata koji se poveo oko srebreničkog jubileja, jer i Moskva i London, prema informacijama beogradskog lista, vode široke konsultacije na Ist Riveru kako bi opipale puls članica Saveta bezbednosti i obezbedile što širu podršku za svoj predlog.

Ukoliko odnos snaga u SB bude tesan, prema ocenama u diplomatskim krugovima UN, izlazna strategija mogla bi da bude da ne prođe nijedna rezolucija, već da se usvoji zajednička izjava, koju bi potpisao predsedavajući SB, a u kojoj bi bile izbegnute sve "kontroverzne tačke".

Najekstremnija, ali manje izgledna varijanta, jeste da nijedna od strana ne odustane od svog dokumenta i da, kao stalne članice SB, pribegnu pravu veta.

Kako je "Novostima" rečeno u vrhu srpske vlasti, čitava diplomatska aktivnost Beograda trenutno je usmerena na sprečavanje usvajanja britanske rezolucije, koja je i u dorađenoj varijanti izrazito antisrpska i ne doprinosi pomirenju, već povećanju napetosti u regionu.

Zbog toga je svim članicama SB poslato još jedno pismo, u kojem se ukazuje na pogubnost i štetnost britanskog dokumenta o Srebrenici.

Ruski tekst, kao kontrapredlog britanskom, mnogo je odmereniji. U njemu se traži osuda svih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, ali i poziva da SB još jednom potvrdi "Dejton". Po mnogima, upravo slabljenje Dejtonskog sporazuma indirektno za cilj ima rezolucija Londona.

(Tanjug-Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner