петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија предала СБ УН нацрт резолуције о БиХ
Хроника

Русија предала СБ УН нацрт резолуције о БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2015.

Русија је предала СБ УН нацрт резолуције о БиХ, као противтежу британском документу који се предлаже на усвајање за 20 година злочина у Сребреници.

То су јавиле су руске агенције, позивајући се на прес секретара руске мисије при УН Алексеја Зајцева.

"Овај нацрт сматрамо уравнотеженијим и оријентисаним на помирење страна, а не на стварање додатних линија подела у БиХ", рекао је Зајцев.

Он није желео да говори о главним одредбама документа који је предложила Русија, додајући да је то у овом тренутку "несврсисходно".

Претходно су "Вечерње новости" објавиле да је нацрт резолуције о БиХ, Москва срочила на две стране и у седам тачака. У уводу се позива и на потврду преданости очувању суверенитета и територијалног интегритета свих држава на територији бивше Југославије у оквиру њихових међународно признатих граница.

Реч "геноцид" се помиње на једном месту, а Сребреница нигде.

1. Најоштрије се осуђују веома озбиљни злочини који се тичу међународне заједнице у целини, а који су почињени током конфликта у бившој Југославији над људима различите етничке и верске припадности.

2. Наглашава се одговорност држава да поштују релевантне обавезе по међународном праву како би се окончала некажњивост и кривично процесуирали одговорни за веома озбиљне злочине који се тичу међународне заједнице у целини.

3. Изражава се саучешће жртвама на свим странама конфликта у бившој Југославији, као и њиховим породицама и позива државе-чланице да наставе да пружају дугорочну подршку преживелима, као што је и предвиђено.

4. Поздравља се рад Међународне комисије за нестала лица и Института за нестала лица БиХ.

5. Поново потврђује своју подршку Мировном споразуму, као и Париско-дејтонском споразуму о стварању Федерације БиХ и апелује на стране да се стриктно придржавају обавеза према овим споразумима.

6. Поново наглашава да примарна одговорност за даље успешно спровођење Мировног споразума лежи на властима у самој БиХ.

7. Апелује на Бошњаке, Хрвате и Србе, као на конститутивне народе (заједно са другима) и на све грађане БиХ из оба ентитета, Федерације БиХ и Републике Српске, да унапређују мир, правду, толеранцију и помирење на основу Мировног споразума, Устава БиХ.

Вечерње новости: Потврда Дејтонског споразума и употреба термина "геноцид" главне тачке размимоилажења Русије и Велике Британије

Потврда Дејтонског споразума и употреба термина "геноцид" - главне су тачке размимоилажења Русије и Велике Британије, пишу “Вечерње новости“.

Због њих су мале шансе да дође до компромиса око резолуција о БиХ и Сребреници, које су ове две земље предложиле у Савету безбедности.

У овом тренутку тешко је предвидети епилог вишенедељног дипломатског рата који се повео око сребреничког јубилеја, јер и Москва и Лондон, према информацијама београдског листа, воде широке консултације на Ист Риверу како би опипале пулс чланица Савета безбедности и обезбедиле што ширу подршку за свој предлог.

Уколико однос снага у СБ буде тесан, према оценама у дипломатским круговима УН, излазна стратегија могла би да буде да не прође ниједна резолуција, већ да се усвоји заједничка изјава, коју би потписао председавајући СБ, а у којој би биле избегнуте све "контроверзне тачке".

Најекстремнија, али мање изгледна варијанта, јесте да ниједна од страна не одустане од свог документа и да, као сталне чланице СБ, прибегну праву вета.

Како је "Новостима" речено у врху српске власти, читава дипломатска активност Београда тренутно је усмерена на спречавање усвајања британске резолуције, која је и у дорађеној варијанти изразито антисрпска и не доприноси помирењу, већ повећању напетости у региону.

Због тога је свим чланицама СБ послато још једно писмо, у којем се указује на погубност и штетност британског документа о Сребреници.

Руски текст, као контрапредлог британском, много је одмеренији. У њему се тражи осуда свих злочина на простору бивше Југославије, али и позива да СБ још једном потврди "Дејтон". По многима, управо слабљење Дејтонског споразума индиректно за циљ има резолуција Лондона.

(Танјуг-Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер