петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Румунија: Упркос протестима грађана, Влада усвојила контроверзну реформу правосуђа
Хроника

Румунија: Упркос протестима грађана, Влада усвојила контроверзну реформу правосуђа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. децембар 2017.

Доњи дом румунског парламента усвојио је два контроверзна предлога закона. Тим предлозима се, како тврди опозиција, ризикује независност правосуђа и слабљење борбе против корупције.

Хиљаде људи сваке недеље демонстрирају у Румунији и тражи од парламента да одбаци законе које су критиковали и Брисел и Вашингтон. И поред тога, они су усвојени са 177 гласова за и 79 против, пошто је променом Пословника ограничено време за расправу.

"Ваш циљ је да потчините судство", рекао је опозициони посланик Стелијан Јон, док је његов колега Лучијан Станчиу Визитеу осудио "почетак диктатуре партијске државе". Закони, које мора да потврди и Сенат, значајно смањују овлашћења Антикорупцијског тужилаштва које више неће моћи да истражује судије. Због тога ће у оквиру државног тужилаштва бити формирано специјално одељење.

"Желимо независно судство", рекао је посланик и некадашњи социјал-демократски министар правде Флорин Јордаче. Он је прошле зиме покушао да олабави кривични законик, и тако изазвао демонстрације какве нису виђене од пада комунизма 1989.

Посланици су у понедељак већ усвојили први закон којим се појачава контрола Министарства правде над тужиоцима и предвиђа обавеза државе да предузме мере против судија који "делују у лошој вери или немарно" у односу на инструкције или у предметима.

Државни тужилац Августин Лазар је осудио закон као "озбиљно кршење фундаменталних принципа правне државе".

Усвојен је и предлог по коме се укидају санкције за званичнике који се нађу у сукобу интереса.

У понедељак је Група држава против корупције (Греко), орган Савета Европе, најавио почетак "хитне евалуације нових закона везаних за судство у Румунији и Пољској".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер