Početna strana > Hronika > RTS: Haos na libijskim granicama
Hronika

RTS: Haos na libijskim granicama

PDF Štampa El. pošta
utorak, 26. jul 2011.

Avioni NATO-a bombardovali su nekoliko položaja libijske vojske u Zlitanu i okolini, ali su među metama pogodili i bolnicu za plućne bolesti u tom gradu i, kako tvrde vlasti u Tripoliju, ubili osam civila.

NATO je te tvrdnje odmah odbacio, ali je grupi novinara omogućeno da posete ruševine bolnice i obližnjeg skladišta hrane, te nema preterane dileme kako su te dve zgrade srušene. Broj žrtava nemoguće je potvrditi, jer su libijske vlasti objasnile da su tela odmah predata porodicama.

Ipak, u okolini tog grada, veća danima vode se ozbiljne borbe ustanika i Gadafijevih snaga, koje su u ponedeljak posle podne uspele da iznenade protivnički konvoj koji se kretao ka frontu i rane 16 pobunjenika.

Situacija oko Brege i dalje ostaje prilično nejasna, iako zapadni vojni analitičari navode da su pobunjenici, kako stvari stoje, odustali od ofanzive, jer su naleteli na minska polja i neočekivano žilav otpor libijske vojske u gradu, čiji je broj sa oko 250, u međuvremenu, porastao na 1.000.

Pobunjenici su u poslednja 24 časa iz Bengazija uputili prilično jake snage ka Adždabiji, ali nema naznaka da su te jedinice ikada stigle do linije fronta, koji se nalazi na tridesetak kilometara od Brege.

Taj pokret mogao bi predstavljati potvrdu tvrdnji lidera ustanika da su spremni za još jednu veliku ofanzivu, ali u uspeh te operacije NATO ne veruje previše, tim pre jer su akcije avijacije poslednjih dana prilično otežane zbog peščane oluje i silnog dima koji se vije iz naftom napunjenih pa zapaljenih rovova.

Intenzitet borbi na zapadu Libije "naterao" je Tunis da na granicu pošalje na hiljade vojnika i mnoštvo tenkova, kako bi sprečili napad koji, navodno, pripremaju Gadafijeve snage. Ustanici od početka rata preko granice sa Tunisom dopremaju oružje, hranu i lekove za svoje jedinice, koje se na tom delu fronta nalaze svega 80 kilometara od Tripolija.

Ni na istočnoj granici Libije situacija nije ništa bolja, jer izraelske obaveštajne službe upozoravaju da su unutrašnjim problemima preokupljeni Egipćani ostavili otvorena vrata svakojakom švercu oružja i sumnjivaca u oba pravca.

Kako bi zaustavio takve glasine, Egipat je tokom vikenda uhapsio 17 osoba, koje su pokušale da ilegalno uđu u Libiju, uključujući pet ljudi iz Bangladeša i jednog Sudanca.

Posle silnih ratova u kojima su u poslednjih pedeset godina dominirali "Tojotini" kamioneti, libijski front su preplavila kineska vozila, koja koštaju upola manje nego japanska, a na njih se jednako uspešno može montirati bilo kakvo oružje.

Sukob libijske vojske i pobunjenika prvi je na afričkom kontinentu u kojem "hiluksi" više nisu dominantni. Kamioneti tog japanskog proizvođača bili su toliko upotrebljavani tokom pobude u Čadu 1987. godine da je magazin Tajmčitav sukob nazvao "Tojotin rat".

Novi "hiluksi" su mnogo teži i luksuznije opremljeni nego prethodne verzije, pa se plaćenici, vojska, razbojnici i ustanici, odnosno svi učesnici rata, sada radije odlučuju za jeftinije kineske modele, kojih je u Libiju od početka godine dopremljeno oko dve i po hiljade.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner