четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Хаос на либијским границама
Хроника

РТС: Хаос на либијским границама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. јул 2011.

Авиони НАТО-а бомбардовали су неколико положаја либијске војске у Злитану и околини, али су међу метама погодили и болницу за плућне болести у том граду и, како тврде власти у Триполију, убили осам цивила.

НАТО је те тврдње одмах одбацио, али је групи новинара омогућено да посете рушевине болнице и оближњег складишта хране, те нема претеране дилеме како су те две зграде срушене. Број жртава немогуће је потврдити, јер су либијске власти објасниле да су тела одмах предата породицама.

Ипак, у околини тог града, већа данима воде се озбиљне борбе устаника и Гадафијевих снага, које су у понедељак после подне успеле да изненаде противнички конвој који се кретао ка фронту и ране 16 побуњеника.

Ситуација око Бреге и даље остаје прилично нејасна, иако западни војни аналитичари наводе да су побуњеници, како ствари стоје, одустали од офанзиве, јер су налетели на минска поља и неочекивано жилав отпор либијске војске у граду, чији је број са око 250, у међувремену, порастао на 1.000.

Побуњеници су у последња 24 часа из Бенгазија упутили прилично јаке снаге ка Аџдабији, али нема назнака да су те јединице икада стигле до линије фронта, који се налази на тридесетак километара од Бреге.

Тај покрет могао би представљати потврду тврдњи лидера устаника да су спремни за још једну велику офанзиву, али у успех те операције НАТО не верује превише, тим пре јер су акције авијације последњих дана прилично отежане због пешчане олује и силног дима који се вије из нафтом напуњених па запаљених ровова.

Интензитет борби на западу Либије "натерао" је Тунис да на границу пошаље на хиљаде војника и мноштво тенкова, како би спречили напад који, наводно, припремају Гадафијеве снаге. Устаници од почетка рата преко границе са Тунисом допремају оружје, храну и лекове за своје јединице, које се на том делу фронта налазе свега 80 километара од Триполија.

Ни на источној граници Либије ситуација није ништа боља, јер израелске обавештајне службе упозоравају да су унутрашњим проблемима преокупљени Египћани оставили отворена врата свакојаком шверцу оружја и сумњиваца у оба правца.

Како би зауставио такве гласине, Египат је током викенда ухапсио 17 особа, које су покушале да илегално уђу у Либију, укључујући пет људи из Бангладеша и једног Суданца.

После силних ратова у којима су у последњих педесет година доминирали "Тојотини" камионети, либијски фронт су преплавила кинеска возила, која коштају упола мање него јапанска, а на њих се једнако успешно може монтирати било какво оружје.

Сукоб либијске војске и побуњеника први је на афричком континенту у којем "хилукси" више нису доминантни. Камионети тог јапанског произвођача били су толико употребљавани током побуде у Чаду 1987. године да је магазин Тајмчитав сукоб назвао "Тојотин рат".

Нови "хилукси" су много тежи и луксузније опремљени него претходне верзије, па се плаћеници, војска, разбојници и устаници, односно сви учесници рата, сада радије одлучују за јефтиније кинеске моделе, којих је у Либију од почетка године допремљено око две и по хиљаде.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер