субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС, Б92 и Студио Б одазвали се акцији "Пет минута громогласне тишине" поводом Светског дана слободе медија
Хроника

РТС, Б92 и Студио Б одазвали се акцији "Пет минута громогласне тишине" поводом Светског дана слободе медија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. мај 2015.

Београд -- Акцији "Пет минута громогласне тишине" поводом Светског дана слободе медија одазвали су се Б92, РТС и Студио Б.

Они су прекинули емитовање програма између 11.55 и 12 сати.

Радио телевизија Војводине, као и емитери који имају националну Прва, Пинк и Хеппy емитовале су редован програм.

Удружење новинара Србије и Независно удружење новинара Србије позвали су новинаре и медијске раднике да од 11.55 до 12 прекину програм у електронским медијима, прочитају Проглас или га објаве на екранима, а да у онлајн и штампаним медијима објаве Проглас.

У свом прогласу Удружење новинара Србије је навело:

Слобода медија у Србији је угрожена јер новинарство није никада било у тежем економском положају. Пад Србије на светским ранг листама медијских слобода није само последица материјалног положаја новинара, него и настављања праксе власти и политичара да користе медије за политичке обрачуне.

Зато и ове године, на Светски дан слободе медија, морамо поновити да нема слободног новинарства у условима беде, корупције и страха од власти.

Година за нама, између два 3. маја, избацила је на медијску површину сурову чињеницу да слободи медија не прети опасност само од власти него и анонимних чувара приватног капитала. Тако је угашена култна политичка емисија „Утисак недеље“, без обзира на гледаност, апеле грађана, колега и угледних личности.

Владе су обећавале, а нису одржале реч да ће истражити све спорне приватизације, укључујући и приватизацију медија („Вечерњих новости“ и „Политике“).

Власт сматра да је решила проблеме у медијској сфери тиме што је усвојила медијске законе. Иако је њима обезбеђено повлачење државе из медија и прозрачност државног финансирања медија, и даље није видљива новчана помоћ коју добијају од страних и домаћих донатора, због чега, између осталог, УНС није подржао законе.

Законом о јавном информисању и медијима није прописана обавеза финансирања медија из буџета локалних самоуправа, нити минимум издвајања за медије, па четвртина општина ове године неће издвојити ни динар за пројектно суфинансирање медија.

Законом о јавном информисању и медијима прописан је краћи рок за повлачење државе из медија, односно њихову приватизацију у односу на остала предузећа, чиме се доводи у питање могућност да запослени у медијима уопште добију новац за отпремнине.

Удружење новинара Србије (УНС) захтева:

- Да Влада, зато што је предложила краћи рок за приватизацију медија од осталих предузећа, обезбеди новац и Министарству за рад наложи да приоритет имају захтеви за отпремнине у медијима који треба да буду приватизовани.

- Да Влада, уколико не спроведе приватизацију медија до краја јуна, омогући запосленима да без одлагања постану власници својих медија, у складу са Законом.

- Да локалне самоуправе у буџетима за идућу годину обезбеде најмање два одсто за пројектно суфинансирање локалних медија.

- Да Влада покрене поступак за измене Закона о јавном информисању и медијима како би функционери и локалне самоуправе, под претњом новчане казне, били обавезни да издвоје новац за пројектно суфинансирање медија.

- Да Специјално тужилаштво за ратне злочине најзад почне да ради свој посао и када су у питању 39 новинара и медијских радника српских редакција убијених у грађанском рату у бившој Југославији, на Косову и Метохији и током НАТО агресије, уместо што годинама без резултата, по пријави НУНС-а, истражује одговорност више од 50 новинара осумњичених за припрему и организовање ратних злочина и геноцида.

УНС подржава и високо цени рад Комисије за истраживање убистава новинара и њене напоре да се пронађу убице наших колега Славка Ћурувије и Милана Пантића и расветле околности смрти Даде Вујасиновић.

Независно удружење новинара Србије је у свом прогласу навело:

Независно удружење новинара Србије (НУНС) позива медијске раднике да се заједно супротставимо даљем унижавању професије и учинимо све како би унапредили углед новинарства и вратили поверење грађана. Улога и циљ медијских посленика мора бити слободно и одговорно информисање и стварање критичке јавности у друштву, а не испуњавање жеља политичких и економских моћника.

Власт и држава су дужни да новинарима и медијима у Србији обезбеде услове за слободан рад, без притисака и цензуре. Ново медијско законодавство мора заживети како би се створили сви неопходни услови за слободу информисања, као и за слободна и фер утакмицу на медијском тржишту.

О стању медијских слобода у Србији најбоље говори све дубље сиромаштво новинара и других медијских професионалаца. У прошлој години, стотине медијских радника остало је без радног места, а хиљадама њих, чак и у профитабилним медијским компанијама, исплаћују се понижавајуће ниске зараде.

Према извештају организације Репортери без граница (РСФ) за 2014. годину, на светској листи по слободи медија Србија се налази на 67. месту од укупно 180 земаља. Власт у Србији гуши критичко извештавање, док се различитим, посебно финансијским притисцима, нарушава независност уређивачке политика медија. Развој медијске ситуације не води ка жељеном, европском циљу. Да би се ствари поправиле, потребан је стални притисак јавности, али и спремност цивилног друштва и новинара да се непрекидно боре за слободу медија, указује РСФ.

Према најновијим подацима Међународне федерације новинаре (ИФЈ), од почетка 2015. године у свету су убијена 44 новинара. Укузујући на “срамотне неуспехе влада да кривично гоне убице”, ИФЈ позива људе широм планете да недељу 3. маја посвети сећању на убијене новинара.

Заштитник грађана Саша Јанковић изјавио је да се Србија не може подичити стањем слободе медија, нити економским положајем новинара.

"Светски дан слободе медија ове године обележавамо са угушеним осећајем задовољства, јер је доношење нових медијских закона остало у сенци таблоидизације државе и наставка притисака на независне медије и новинаре", оценио је Јанковић.

Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић поручио је поводом Светског дана слободе медија да држава и друштво треба да што пре пронађу одговоре на отворена питања, попут финансирања медија, њиховог власништва и све учесталије таблоидизације.

Министарство културе: Безрезервна подршка слободи медија

Министарство културе и информисања изразило је данас безрезервну подршку слободи медија, истичући да се снажно противи свим облицима претњи, притисака и угрожавања безбедности новинара и медијским кампањама дискредитације и угрожавања људских права, која су кључна за опстанак и развој демократије.

Честитајући медијским посленицима 3. мај, Светски дан слободе медија, министар културе и информисања Иван Тасовац је истакао да је "одлика сваког, па и најразвијенијег демократског друштва, да се увек, изнова и без престанка бори за слободу медија, али и за високе стандарде професионалног, одговорног и непристрасног новинарства".

"Суштина борбе за слободу медија није само струковна или законска, јер слободни и квалитетни медији поспешују друштвени дијалог, прихватање различитости и уважавање туђег мишљења", навео је Тасовац.

Зато је, додао је, борба за слободне и квалитетне медије истовремено и борба за отвореније, толерантније и успешније друштво.

У саопштењу се додаје и да Министарство културе и информисања и Влада Србије чврство подржавају принципе и стандарде слободе медија и изражавања, које су Генерална скупштина Уједињених нација, Европска унија, Савет Европе и ОЕБС стратешким документима и конвенцијама уврстили међу своје прироритете.

У саопштењу Министарства подсећа се да Србија Светски дан слободе медија ове године дочекује са новим медијским законодавним оквиром, чија се примена, додаје се, може успешно спровести искључиво у синергији са проактивним ставом власника медија, уредника и новинара.

Министарство је истакло да је у новим околностима одговорност струке за поштовање јавног интереса у медијима знатно увећана, с обзиром на то да се држава ускоро повлачи из власничке структуре свих медија чији је оснивач.

Упоредо са обавезама које у том процесу има држава, успешно спровођење медијских закона је, како се наводи, немогуће без доприноса медија и новинара, од којих се очекује да се стриктно придржавају професионалних и етичких кодекса и развијају саморегулаторне механизме.

Министарство културе и информисања инсистира и да се истраже сви нерасветљени случајеви претњи, напада и убиства новинара у Србији и њихови починиоци приведу правди.

Истовремено, Министарство се придружило изразима саучешћа међународних институција, организација, медијских удружења и асцоцијација, због губитка живота великог броја новинара широм света у протеклих годину дана.

"Уколико држава, власници медија, уредници и новинари, свесни прворазредног значаја слободе медија, буду доследно и одговорно истрајали на својим правима и обавезама, Министарство културе и информисања је уверено да ће у Србији наредни Светски дан слободе медија бити дочекан са знатно бољом атмосфером и резултатима", закључује се у саопштењу.

Продужити рок за приватизацију, пронаћи убице

Новинари Поморавског округа данас су у Јагодини, на главном градском тргу, обележили Светски дан слободе медија, захтевајући бољи економски положај медија и безбедност новинара, продужење приватизације медија до краја године.

Они су, и овог пута, подсетили државне органе да ни после 14 година није откривен убица а ни налагодавци убиства јагодинског новинара Милана Пантића а ни других српских новинара који су убијени радећи свој посао.

"Шта још рећи, шта поручити држави а да нисмо рекли и поручили последњих 14 година када је у питању Пантић, Славко Ћурувија и Дада Вујасиновић", рекао је председник Клуба новинара Поморавља Душан Аницић.

Све док се не расветле злочини, убиства новинара и медијских радника, слобода медија у Србији ће и даље бити угрожена, поручили су новинари са трга, којима се придружио и један број грађана, културних и јавних радника Јагодине.

Директор ЈИП "Нови пут" у Јагодини Љубиша Вујић подсетио је на веома тешку и неизвесну ситуацију у регионалним и локалним медији, и истакао да запослени у локалним и регионланим медијима чији су оснивачи локалне самоуправе, захтевају од Скупштине Србије, Владе и Министарства културе и информисања "продужење рока за приватизацију медија до 31. децембра".

То је у складу са роком за остале привредне субјекте у процесу власничке трансформације, додао је он и ценио да је немогуће успешно и квалитетно припремити медије за приватизацију до 1. јула.

Новинари и редакције деле судбину земље, економску кризу, оценили су новинари Поморавља и упозорили на тежак положај новинара и медија, можда најтежи у историји новинарства на овим просторима, пре свега понижавајуће ниске плате, гашење медија, финансирање од стране општина на кашицице...

Транзиција и приватизација угасила је, у овом делу Србије, бројне медије па чак и оне са завидном репутацијом и традицијом и многе новинаре оставила без посла а њихове породице без егзистенције. Многе медијске куће купљене су ради "плаца", без намере газда да се баве информисањем и зато су их брзо угасили...

Они су указали и на приметну аутоцензуру у медијима, али и да је све мање истраживачког новинарства, "што је очит сигнал и знак страха код новинара и медија" али и све више запошљавања у медијима "по политичкој линији". Да су медији економски јаки свега овога неби било.

И сада се покушава тзв. "изласком државе из медија" угасити и ово мало преосталих регионалних и локалних медијских установа. Нажалост, иза ових ставова стоје и нека наша цеховска удружења, поручили су новинари регионалних гласила Поморавља.

"Нико паметан нема ништа против тога, али пре треба да се изнађе адекватна замена за државу", речено је на скупу.

На скупу, кога је организовао Клуб новинара Поморавља у Јагодини, је прочитан "Проглас" Удружења новинара Србије, уз подсећање на оцену Америчке невладине организације Фридом хаус и Репортери без граница, да је Србија, "када се ради о слободи медија једна од земаља која је забележила највећи пад у 2014. години, у односу на годину пре. Рангирана је на 80 месту од 199 земаља света".

Скупу су присустовали новинари запослени у редакцијама Поморавља и дописници државних медија из овог дела Србије.

Нова странка: Застрашујуће стање медијских слобода

Нова странка (НС) данас је, поводом Светског дана слободе медија, оценила "застрашујућим" стање медијских слобода у Србији.

Најновији извештај "Фридом хауса тек је један у низу који сведочи о застрашујућем стању медијских слобода у Србији", наводи се у саопштењу НС и додаје да се у том извештају између осталог, наводи да је Србија у тој области једна од земаља која је забележила највећи пад у 2014. у односу на претходну годину, као и да је влада "покушавала да ограничи извештавање о прошлогодишњим поплавама и усмерила повећану непријатељску реторику и узнемиравање на независне новинаре".

"Медији у Србији се махом налазе у заточеништву Александра Вучића, који директним притисцима, финансијским уценама и подметањем бесрамних лажи уместо информација прети да трајно обесмисли право на слободу јавне речи, а тиме и уруши јавност у целини", тврди НС.

Релевантне анализе указују и на нетранспарентност власништва у медијима и њиховог финансирања, а економска зависност директно их ставља у улогу приватног сервиса политичких и економских олигарха, саопштава НС и додаје да се "медијска сфера загађује квази новинарима дресираним за бескрупулозно блаћење неистомишљеника и вођење таблоидних кампања уместо истинитог и критичког извештавања".

Последично, уз неколицину часних изузетака, добијамо поданичко, режимски дириговано "новинарство".

У саопштењу се указује и да насловне странице штампаних медија постају оптужнице, као и да, док се"цинично тврди да цензуре нема, са програма се уклањају најгледаније политичке емисије, а независни новинари прогоне."

"У условима у којима су новинари застрашени, понижени и уцењени, излишно је говорити о разлици између цензуре и аутоцензуре. Власт, која се издаје за демократску, дужна је да омогући услове за слободно и одговорно извештавање. У супротном, Србија је на добром путу да изгуби простор грађанске слободе који је тешком муком освојила пре 15 година", оценила је Нова странка.

Социјалдемократска странка: Без слободних медија нема слободног друштва

Социјалдемократска странка поручила је данас, на Светски дан слободе медија, да је борба за слободу медија темељ борбе за слободу целокупног друштва и сваког његовог појединца.

"Нажалост, медијска ситуација са којом се данас суочавамо у Србији сведочи не само о алармантној ситуацији у погледу слободе медија, већ и о ниском степену демократичности и слободе нашег друштва", пише у саопштењу ове странке.

Наше друштво не може напредовати ни у једној области, пише у саопштењу, уколико је слобода медија лимитирана цензуром, аутоцензуром и уколико се јавно мњење обликује таблоидима који су усмерени на криминализацију и сатанизацију појединаца.

"Најоштрије осуђујемо насиље над медијским радницима и претње и уцене којима су изложени они који свој посао обављају професионално, одговорно и у складу са етичким кодексом", наведено је у саопштењу.

Социјалдемократска странка подржава, како пише, борбу новинара који у таквим околностима одолевају политичким и финансијским притисцима и имају храбрости да наставе борбу за повратак угледа новинарске професије у Србији.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер