уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТ: Јужноамерички трговински блок Меркосур одбио захтев Владимира Зеленског да говори на његовом самиту
Хроника

РТ: Јужноамерички трговински блок Меркосур одбио захтев Владимира Зеленског да говори на његовом самиту

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јул 2022.

Јужноамерички трговински блок Меркосур одбио је захтев украјинског председника Владимира Зеленског да говори на његовом самиту, саопштила је земља домаћин Парагвај, преноси агенција АФП.

Чланице Меркосура Аргентина, Бразил, Уругвај и Парагвај нису успеле да постигну договор о томе да ли да позову украјинског лидера, рекао је заменик министра спољних послова Раул Кано, иако је одбио да именује земље које су се противиле том потезу.

„О таквој комуникацији није било консензуса, зато је украјински колега већ обавештен да у садашњим околностима не постоје услови који дозвољавају разговор са председником Украјине у формату Меркосура“, објаснио је министар.

Раније овог месеца, Хулио Сезар Ариола, парагвајски министар спољних послова, рекао је да је Зеленски разговарао телефоном са Мариом Абдом Бенитезом, председником Парагваја и затражио прилику да се обрати на предстојећем самиту Меркосура. Према Ариолиним речима, Бенитез је обећао да ће о томе разговарати са својим колегама у блоку.

Меркосур је економска и политичка организација која је основана 1991. године да створи заједничко тржиште и подстакне развој у Јужној Америци.

Након што је Русија покренула војну операцију у Украјини крајем фебруара, Зеленски се обратио низу националних парламената и великим међународним форумима, укључујући НАТО, Г7 и УН, у настојању да окупи земље око Кијева и помогне му у борби против Русије.

Међутим, крајем јуна, када је украјински председник учествовао на виртуелном састанку са Афричком унијом, само неколико лидера је слушало његов говор. Након конференцијског позива, председник Сенегала и председавајући Афричке уније, Меки Сал, указали су да је неутрална позиција Африке у вези са сукобом у Украјини остала непромењена.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер