петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роза Балфур: Подела и независно Косово - неке од опција
Хроника

Роза Балфур: Подела и независно Косово - неке од опција

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јун 2011.

БРИСЕЛ - Подела Косова, подела независног Косова и независно Косово у границама које желе косовски Албанци само су нека од решења за Косово, оценила је бриселска аналитичарка Роза Балфур за радио Дојче веле. Она, међутим сматра да је ЕУ у овом тренутку, пре свега, фокусирана на дијалог Београда и Приштине.

Балфур, стручњак за западни Балкан у Центру за европску политику (ЕПЦ) у Бриселу, указала је истовреме и да "не постоји решење" у коме би се питање статуса Републике Српске повезало са косовским питањем.

"Подела Косова, подела независног Косова, независно Косово у границама које желе косовски Албаници - све су то могуће опције, али мислим да је то сувише гледање у будућност", проценила је она.

Према њеном мишљењу, у овом тренутку одвија се дијалог Београда и Приштине, где се траже решења за практична питања. По њој, стратегија ЕУ првенствено се фокусира на сам процес дијалога, пре него на његов коначан исход.

Иако Брисел не жели да прејудицира исход дијалога Београда и Приштине, више пута је поновљено да се жели доћи до „нормализације односа“ Србије и Косова, и да је решење за статус Косова неопходно како би се наставило проширење ЕУ на Западни Балкан, подсећа Дојче веле.

После отпочињања дијалога са Приштином и хапшења Ратка Младића, који су у Бриселу позитивно оцењени, и у светлу могућег добијања датума за почетак преговора о приступању Србије Унији до краја године у ЕПЦ верују да постоје добре основе да Србија настави политику евроинтеграција, која ће на крају морати да укључи и решавање косовског питања.

Међутим, Балфур истиче да када се ради о повезивању питања статуса Републике Српске и косовског питања "такво решење не постоји".

"Са становишта Брисела, независна Република Српска није у игри. Недавно је и Кетрин Ештон била врло јасна приликом посете БиХ, и такво решење није предвиђено у међународној заједници,“ објашњава аналитичарка.

У ЕПЦ су мишљења да је шире решење за Блакан интеграција у ЕУ, али са претходно решеним међусуседским споровима и утврђеним границама, јер ЕУ не жели да понови проблем који је имала око пријема Кипра са његовим неутврђеним границама.

"Једном када се границе одреде и када све земље Балкана уђу у ЕУ, природа тих граница ће се потпуно променити. Тада ћемо говорити о простору слободног кретања људи и робе. Границе постају мање битне када се нађете у ЕУ,“ закључила је Балфур.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер