петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: Македонија - покушај државног удара или...?
Хроника

Ројтерс: Македонија - покушај државног удара или...?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. фебруар 2015.

Скопље -- Лидер главне македонске опозиционе Социјалдемократске странке Зоран Заев оптужен да је ковао заверу са страном обавештајном службом да свргне македонску владу.

Заев је негирао те оптужбе наводећи да власти узалуд покушавају да спрече објављивање нечег што је, како је истакао, запаљиви доказ кривичних радњи конзервативног премијера Македоније Николе Груевског, пренела је агенција Ројтерс.

Груевски, који је на челу владе од средине 2006. године, оптужио је Заева да је покушао да га уцени да сазове превремене изборе током њиховог разговора "у четири ока" у септембру и новембру..

Груевски је даље рекао да је Заев тврдио да је прикупио обавештајне податке против владе уз помоћ стране обавештајне службе.

"Гледао сам и слушао лидера опозиције који ме је информисао да је сарађивао са страном обавештајном службом", рекао је Груевски.

"Заев је хтео да техничка влада буде одмах формирана, и уколико не, рекао је да ће објавити снимљене телефонске разговоре на којима је читаво руководство земље, које је добио уз подршку једне стране обавештајне службе", рекао је Груевски.

"Чак и да разговори нису у потпуности тачни, чињеница да неки од њих јесу, показује озбиљност ситуације", рекао је премијер.

Груевски је рекао да има јаке и непорециве доказе да је Заев претио њему и влади и додао да постоје "неке ствари које не могу бити игнорисане у интересу земље".

Месецима је Заев претио да ће да обелодани доказе о кривичним радњама владе, укључујући доказе које, како је рекао, могу да наруше етничке односе у Македонији, навела је агенција Ројтерс.

"Чак и ако ухапсе Заева, неће успети да зауставе објављивање доказа које имамо", рекао је Заев интернет порталу македонског недељника Фокус, пренела је британска агенција.

Министарка унутрашњих послова Гордана Јанкулоска је рекла да је ово први пут у историји Македоније да су против неког лица подигнуте оптужбе за насилно рушење уставног поретка.

Јанкулоска је рекла да су неки од електронских фајлова пронађених код Верушевског поверљиви, а да други указују на нелегално прислушкивање телефона.

"Задовољни смо материјалним доказима које имамо да подржимо оптужбе и оставићемо канцеларији тужиоца да одреди њихову вредност", додала је министарка.

Државно тужилаштво Македоније потврдило је да је полиција поднела кривичне пријаве против четворо људи, укључујући бившег шефа државне безбедности Зорана Верушевског и његове супруге.

Сви осим Заева су у притвору, а лидер опозиције је предао пасош.

Социјалдемократска странка Заева бојкотује парламент скоро годину дана, због изборне крађе на последњим парламентарнинм изборима.

Британска агенција је навела да би евентуално затварање Заева даље продубило политичке поделе у земљи као и да би могло да доведе до забринутости Запада због могућег ауторитарног понашања Груевског.

Маја Коцијанчић, портпаролка европског комесара за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханеса Хана, затражила је од македонских власти да, током истраге поштују европске стандарде, укључујући претпоставку невиности.

Коцијанчич је навела да је македонски министар спољних послова данас телефоном обавестио Комисију о хапшењу четворо људи, укључујући Заева, под оптужбом да су припремали државни удар.

"То су веома озбиљне оптужбе", навела је портпаролка у саопштењу за медије и истакла да ЕУ очекује независну и транспарентну истрагу у складу са европским стандардима, укључујући право оптужених на одбрану и презумпцију невиности.

Коцијанчич је сем тога изразила забринутост због погоршања политичког дијалога у Македонији и позвала све странке да се уздрже од потеза који би мигли да додатно погоршају ситуацију.

Македонија жели да се прикључи НАТО и Европској унији али је процес евроатлантских интеграција застао због спора са Грчком у вези имена Македонија.

Македонија је једва избегла грађански рат 2011. године када су избили окршаји владиних снага и албанских герилаца, навела је агенција Ројтерс, која је додала да Албанци чине најмање 25 одсто популације и да партија бивших герилаца дели власт са Груевским.

(Танјуг)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер