петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: "Џенерал моторс" обећао отплату дуга упркос губицима
Хроника

Ројтерс: "Џенерал моторс" обећао отплату дуга упркос губицима

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. новембар 2009.

ДЕТРОИТ – Посрнули амерички ауто-гигант "Џенерал моторс" (ЏМ) најавио је да ће уплатом од милијарду долара у децембру почети да враћа владин кредит у износу од 6,7 милијарди долара.

Компанија је проценила да би целокупан дуг могла да отплати до 2011. године – четири године пре рока, без обзира на то што је изгубила више од милијарду и стотину милиона долара откако је изашла из стечајног поступка у јулу, пренео је Ројтерс.

ЏМ такође намерава да отплати дуг канадској влади у износу од милијарду и 400 милиона долара.

Америчка администрација је обезбедила ванредне зајмове ЏМ-у и "Крајслеру" да би спречила да аутомобилска индустрија, која се сматра кључним сектором америчке привреде, доживи колапс због последица економске кризе. 

Објављивањем резултата пословања у трећем тромесечју ЏМ је у понедељак први пут понудио јавности потпуну слику финансијског стања компаније од када је изашао из стечајног процеса у јулу.

ЏМ је у трећем тромесечју остварио приход од 28 милијарди долара, 4,9 милијарди више него у другом тромесечју, што обећава ажурнију отплату кредита захваљујући умереном расту продаје и стабилизацијим удела на тржиштима у Кини, Бразилу, Индији и Русији.

Управа компаније тврди да ће почети да отплаћује 6,7 милијарди долара владиних кредита, а прва уплата обавиће се 31. децембра у износу од 1,2 милијарде долара. ЏМ је дужан да врати кредите до јула 2015. године, што значи да ће морати сваког тромесечја да издваја око милијарду долара.

Иако се ЏМ не сматра за јавно предузеће, компанија је пристала да објављује тромесечне резултате од када америчка администарција држи 60,8 милијарди долара акција у том некада највећем произвођачу аутомобила на свету.

Извршни директор ЏМ Фриц Хендерсон изјавио је да најновији резултати показује да ЏМ "мора много више да ради" упркос достигнутим циљевима о тржишном уделу и продаји у периоду после изласка и банкрота.

"Нови ЏМ" је од почетка године укинуо 34.000 радних места, елиминисао 78 милијарди долара дуга и успео да повећа залихе свежег новца на готово 46 милијарде долара, захваљујући владиним мерама за спасавање компаније. ЏМ је такође успео да за половину смањи залихе непродатих возила.

Уз владине мере, ЏМ је окончао септембар са око 43 милијарде у "кешу", у поређењу са 14 милијарди долара у истом лањском периоду. Од 2005. године компанија је нагомилала губитак од 88 милијарди долара.

ЏМ рачуна на већу продају аутомобила у САД и у иностранству, имајући у виду процену да ће се домаће тржиште опоравити на око 11,5 милиона продатих возила у 2010. години, у односу на 10,5 милиона ове године. На пословима у Северној Америци у трећем тромесечју финансијски мањак је био 651 милион долара.

Резултати пословања ЏМ су поправљени "бумом" продаје у Кини јер на највећем тржишту аутобила на свету држи скоро 14 одсто удела, а у Азији је зарађено 429 милиона долара у последњем тромесечју.

Али то није било довољно да се надоместе губици од 437 милиона долара у Европи, где ЏМ покушава да прикупи новац за његову филијалу "Опел", пошто је одустао од њене продаје овог месеца, иако је о томе већ био постигнут начелан договор са канадско-руским конзорцијумом "Магне" и "Сбербанке."

Немачка влада је обећала да ће за ту трансакцију обезбедити 4,5 милијарди евра, под условом да се задрже сви радници и не затвара ниједан погон на њеној територији, али је од плана одустала после одлуке ЏМ да задржи "Опел" под својим окриљем.

Хендерсон је навео да је за програм опоравка "Опела" сада потребно око три милијарде евра и изразио наду да ће већи део те суме бити обезбеђен од ЏМ у САД, мада се раније рачунало на финансијску подршку европских партнера.

(Танјуг–Екос)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер