петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Родољуб Шабић: Неозбиљан одговор Србије Суду у Стразбуру о изручењу Бахреинца
Хроника

Родољуб Шабић: Неозбиљан одговор Србије Суду у Стразбуру о изручењу Бахреинца

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. јануар 2022.

Адвокат Родољуб Шабић, председник Цивилног одбора за заштиту људских права, оценио је данас да је Србија као потписница Конвенције о људским правима у обавези да поштује одлуке Европског суда за људска права и додао да је „неозбиљан“ њен одговор Суду о недавном изручењу држављанина Бахреина.

„Србију, као и сваког потписника Ковенције о људским правима, одлуке Европског суда за људска права неспорно обавезује. Наводи у одговору Владе Суду да је држављанин Бахреина изручен зато што је одлуку Суда Србија примила касно, па да је до непоступања по одлуци суда дошло због кратког временског размака између достављања одлуке и екстрадиције, најблаже речено су крајње неозбиљни“, навео је Шабић у саопштењу.

Овакво отворено и грубо кршење и међународно правних обавеза и домаћег устава и закона је са становишта елементарних правних стандарда скандалозно и у иоле уређеној земљи био би крајње озбиљан разлог за забринутост, а Влади Србије се то не дешава први пут

Српске власти недавно су изручиле Бахреину Ахмеда Џафара Мохамеда Алија упркос одлуци Европског суда за људска права у којој се наводи ризик од „тортуре“ у Бахреину.

Како су навеле бахреинске власти, Мохамед Али је осуђен у одсуству на три доживотне казне и додатних десет година затвора због дела у вези са тероризмом почињених између 2012. и 2015. године.

Шабић је рекао да је опште познато да суштина судске одлуке о привременој мери подразумева обавезно хитно поступање зато да би се спречило наступање штете која би могла бити ненадокнадива.

Београдски центар за људска права саопштио је недавно да је држављанин Бахреина од новембра прошле године био у притвору у Србији, иако је пред надлежним органима у поступку за изручење изразио намеру да тражи азил у Србији тврдећи да му у држави порекла прети опасност од мучења, политичког и верског прогона.

„Овакво отворено и грубо кршење и међународно правних обавеза и домаћег устава и закона је са становишта елементарних правних стандарда скандалозно и у иоле уређеној земљи био би крајње озбиљан разлог за забринутост, а Влади Србије се то не дешава први пут", рекао је Шабић.

(Нова)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер