петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Родољуб Шабић: Легитимно је снимати комуналног полицајца, поготово кад примењује силу
Хроника

Родољуб Шабић: Легитимно је снимати комуналног полицајца, поготово кад примењује силу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. јануар 2015.

Повереник за информације од јавног знацаја и заштиту података о личности оценио је да саопштење Синидката Комуналне полиције у коме се, поводом привођења грађанке због непоседовања аутобуске карте, осудује незаконито снимање од стране НН лица и најављује подношење кривичне пријаве, није примерен и оправдан начин реаговања.

Поједини медији су објавили да је Синдикат Комуналне полиције саопштио да ће поднети кривичну пријаву против НН лица који је снимио инцидент.

''Сваки јавни службеник, па разуме се и полицајац, поготово у тренуцима кад примењује силу, мора да рачуна с тим да је његово поступање апсолутно легитимни предмет интересовања јавности'', наводи се у саопштењу повереника Родољуба Шабића.

Како је наведено, полицајци имају права на приватност као и други градјани, али онда кад нису на дужности.

Док су на дужности њихови поступци су приоритетно подложни одредбама закона којима се уредује право јавности да зна и право јавног информисања, а не закона којима се штити приватност, каже Повереник.

Шабић је појаснио свој став на Блогу Б92:

- С тим у вези добро је подсетити се на неке ствари. Пре свега на то да релевантне одредбе КЗ-а за постојање ових кривичних дела (чл. 144 и 145) као битан услов предвиђају "задирање у лични живот" и то не било какво већ "осетно задирање". Колико је вероватно да тужилац, а поготово суд у снимању активности полицајаца препозна "осетно задирање у лични живот"? Дакле, начелно, фотографисање полицајаца није незаконито. Полицајци немају право да забране да их сликају, нареде да се обришу фотографије или да одузму апарат, осим у посебним околностима предвиђеним законом - закључује Шабић.

Повереник за информације је додао да је веома важно да се они који снимају уздрже од било каквог ометања рада полиције.

- Да се на било који начин не мешају у обављање службене радње, да не прекидају разговор који је у току, да не постављају питања полицајцу или особи која је "предмет" полицијске обраде. Да поштују упутства полиције која имају за циљ безбедност учесника догађаја, да ни у ком случају не улазе у рестриктивни простор облежен полицијском траком…. - написао је Шабић.

Сваки јавни службеник па и полицајац мора да рачуна на то да ће његово деловање бити легитиман предмет интересовања јавности. Онда кад примењује силу, поготово - каже Шабић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер