петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Робна размена с Русијом 3,5 милијарди долара
Хроника

Робна размена с Русијом 3,5 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. децембар 2008.

БЕОГРАД – Робна размена Србије и Русије за десет месеци ове године достигла око 3,5 милијарди долара, што је 46 одсто више него у истом периоду прошле године, показују подаци Привредне коморе Србије.

Извоз из Србије, који је износио 489,7 милиона долара, већи је 44 одсто, док је увоз повећан 47 одсто и достигао је око три милијарде долара.

Русија је, када је реч о увозу, и даље први партнер Србије, са учешћем од 15,33 одсто, а пети у извозу са учешћем од 5,11 одсто.

Најзаступљенији производи у извозу Србије у Русију били су покривачи подова и тапете од импрегниране подлоге, лекови, приколице и полуприколице, хартија, картон, састављене подне плоче, уређаји или лабораторијска опрема, машине, уређаји и опрема, јабуке, цеви од рафинисаног бакра, дизалице (мостне и портне) и проводници.

Када је реч о увозу из Русије, најзаступљенији су били нафта, природни гас, алуминијум сирови нелегирани, жица од рафинисаног бакра, калијум хлорид, порозни амонијумнитрат за експлозиве, уреа, лака уља за прераду у специфичним процесима и моноамонијум фосфат и мешавина са диамонијум фосфатом.

Највећи извозници у Русију била су предузећа „Таркет” - Бачка Паланка, вршачки „Хемофарм” , „Тетра пак продакшн” - Београд, новосадски „Лор сомб”, „ХИП-Азотара” у Панчеву, „Гоша” - Смедеревска Паланка , Фабрика бакарних цеви - Мајданпек, београдски „Москомерц”, Новосадска фабрика кабела и „Металац посуђе” - Горњи Милановац.

Највећи увозници били су НИС, „Србијагас”, „Лукоил- Беопетрол”, „Импол севал” - Севојно, „Петробарт” - Београд, Фабрика бакарних цеви Мајданпек, „Меркатус” и „Нафта” - Београд, панчевачка „ХИП-Петрохемија” и „Промист” - Нови Сад.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер