уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Пшчел: НАТО преиспитује однос са Косовским снагама безбедности, али то не би требало да доведе до спекулација о будућности Кфора
Хроника

Роберт Пшчел: НАТО преиспитује однос са Косовским снагама безбедности, али то не би требало да доведе до спекулација о будућности Кфора

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. новембар 2019.

 Виши званичник НАТО за Русију и Западни Балкан Роберт Пшчел (Роберт Псзцзел) изјавио је да је "тачно да савезници преиспитују свој однос са Косовским снагама безбедности", али да "то свакако не би требало да доведе до спекулација о будућности Кфора, који је постојан и присутан већ 20 година".

"Нико не би требало да има сумње око тога да савезници снажно подржавају мандат, операције, место и улогу Кфора на Косову и Западном Балкану", рекао је Пшчел у интервјуу за Радио слободна Европа (РСЕ).

Говорећи о ситуацији у БиХ, Пшчел је нагласио да НАТО не намеће одлуку о чланству БиХ и да је то питање на које ће морати да одговори влада у Сарајеву и сами грађани.

"Босна и Херцеговина је од НАТО савеза добила понуду и на њој је да је прихвати или не прихвати...Ми ништа не намећемо, НАТО није део политичког процеса, ми нисмо одговорни за формирање владе...Оно што смо урадили у децембру 2018. и за то смо имали консензус унутар НАТО, свих 29 савезника ставило је на сто понуду влади у Сарајеву – уколико желите да идете даље у интеграцији у НАТО савез, ми желимо да вам представимо Годишњи национални програм, који може бити први корак ка акционом плану за чланство. Али, то је понуда. Тако да је на Влади БиХ и на градјанима да одлуче да ли то желе", додао је.

Упитан шта НАТО види као највећу претњу безбедности на Западном Балкану, Пшчел је рекао да у региону "постоје бројни изазови попут хибридних врста претњи, у смислу низа алата који се користе – од дезинформација до покушаја вршења малигног утицаја и нелегалног мешања у политичке процесе".

Према његовим речима, то су све фактори који дестабилизују регион и то "у комбинацији са претњама са којима се суочавају други региони и друге државе у Европи, било да је реч о тероризму или ефектима илегалних неконтролисаних миграција".

Пшчел, који је је у Београду учествовао на панелу посвећеном утицају Русије на Западном Балкану, у оквиру Седме недеље НАТО, рекао је да се залаже за "проактиван приступ", уместо да се само реагује на руски утицај.

"Знамо из искуства када државе развију регионалну сарадњу, када олакшају проток људи и олакшају послове, када удруже снаге у неком економском пројекту, када реше тешка питања, као што је питање имена између Северне Македоније и Грчке – то су чврсти темељи. Добросуседски односи нису некакав слоган, то је права ствар. Реформе су добре саме по себи, не зато што дође неко из Брисела и каже да су оне добре. Уколико унапредите владавину права, уколико имате ефикасне начине за борбу против корупције и ојачате демократске институције, то је добро за грађане и за државу. То отежава посао свима онима споља који желе да остваре негативан утицај, да покушају да подмите, дезинформишу и тако примене лоше стандарде", рекао је он.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер