петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Псцел: НАТО има позитивну агенду за Западни Балкан и жели да појача своје ангажовање из више разлога
Хроника

Роберт Псцел: НАТО има позитивну агенду за Западни Балкан и жели да појача своје ангажовање из више разлога

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. новембар 2017.

 Београд -- Виши званичник за Русију и Западни Балкан из одељења за јавну дипломатију Роберт Псцел оценио да се регион креће у правом смеру јер све земље желе у ЕУ.

Он је навео да НАТО не преферира неку земљу на рачун других, оценивши да би европске интеграције требало да донесу корист свима. За нас је, каже Псцел, веома важно шта се дешава на Западном Балкану по питању безбедности и европских интеграција, јер се не може замислити да регион буде изван главних токова.

"ЕУ је жељени циљ свих у региону, НАТО само за неке, али опет нико није искључен, ми желимо да сви имају користи од тога", рекао је Псцел и подсетио да та организација води политику "отворених врата" коју је потврдила Црна Гора када је постала њена чланица. 

Он је истакао да НАТО има позитивну агенду за Западни Балкан и да нема "тајних планова и тајно скованих идеја". 

Како каже, НАТО жели да појача своје ангажовање из више разлога, пре свега због безбедности у регину што је витални интерес, али је истакао и да се поштује политика сваке земље у региону и да је то нешто што се подразумева. 

Он је поновио да КФОР остаје као неко ко је најважнији у обезбедјивању сигурности и безбедности на Косову и у заштити манастира. 

Псцел каже да треба решити проблем дезинформисања које преовладава готово свуда, наводећи да то није проблем само ЕУ, НАТО или појединачних земаља. Оценио је да то изазива неповерење или утиче на добросуседске односе, те да је јако важно проверавати изворе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер