среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Прсел: Вучићева посета седишту НАТО је била историјска, НАТО није бомбардовао Србију већ је то била „операција конкретне природе“
Хроника

Роберт Прсел: Вучићева посета седишту НАТО је била историјска, НАТО није бомбардовао Србију већ је то била „операција конкретне природе“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. новембар 2016.

 БЕОГРАД - В. Д. директора Канцеларије НАТО за информације у Москви Роберт Прсел изјавио је данас да је за НАТО Србија суштински партнер у региону и да њена политика ужива поштовање.

Прсел је на Међународној конференцији у оквиру Четврте београдске НАТО недеље, коју организује Центар за евроатлантске осврћући се на историјат односа, рекао да је за одлуку о операцији према бившој СРЈ 1999. године одговоран њен тадашњи председник Слободан Милошевић и додао да та одлука није лако донета.

"Могу да поновим, јако нам је жао што су страдали невини", рекао је Прсел и додао да НАТО није бомбардовао Србију већ је то била операција конкретне природе.

Наводећи да је тада било 16 земаља у НАТО-у, Прсел је рекао да су тада дошли до закључка да нема друге алтернативе да се спречи оно што се дешавало на Косову.

Коментаришући посету премијера Александра Вучића НАТО-у, Прсел је оценио да је то била историјска посета током које се премијер Србије обратио највишем телу НАТО-а.

Подсетио је да је тада речено да НАТО поштује избор Србије, да Србију сматра важним партнером и играчем у региону, чак и шире.

"За нас је Србија апсолутно суштински партнер у региону и политика Србије ужива поштовање. Србија се залаже за добросуседске односе, игра улогу у широј перспективи безбедности...", рекао је Прсел.

Он је додао да се такође поздравља дијалог са Приштином и однос према мигрантима.

"Нису то само комплименти, то је заиста заслужено", истакао је он.

Поновио је да НАТО поштује изборе које Србија чини у свим областима, укључујући и војну неутралност.

Прсел је додао да свака земља има право да се определи да ли жели да припада одређеној организацији.

"Нису то само неке фразе, то је суштинска ствар", нагласио је Прсел.

Када је реч о сарадњи, НАТО може да помогне Србији да има боље оружане снаге, да српски официри могу боље да буду обучени и припремљени за мировне мисије...

"Постоји питање где бисмо хтели да ствари напредују брже, а то је јавна дипломатија...", рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер