петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Риза Хаљими: Фатмир Хасани, посланик ПДД у Скупштини Србије више неће подржавати владајућу већину
Хроника

Риза Хаљими: Фатмир Хасани, посланик ПДД у Скупштини Србије више неће подржавати владајућу већину

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. септембар 2017.

Посланик Партије за демократско деловање (ПДД) у Скупштини Србије Фатмир Хасани, који је до сада својим гласом подржавао владајућу већину па и избор Ане Брнабић за председницу Владе, неће убудуће подржавати владајућу већину у републичком парламенту, изјавио је данас у Прешеву председник ПДД Риза Хаљими.

Хаљими је, на конференцији за новинаре, рекао да посланик ПДД први пут од формирања Владе Србије није гласао за доношење закона о образовању, односно да није био ни присутан у просторији када се гласало, а да је разлог за то начин на који је Влада Србије именовала Привремени орган у Прешеву, након распуштања локалне Скупштине општине.

Хаљими је рекао и да ће због именовања Привременог органа у Прешеву ПДД поднети тужбу Управном суду, као и да повлачење подршке посланика ПДД Влади Србије значи и одустајање ПДД од реорганизације Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа.

- Од 2007.године, од када ПДД има посланика у Скупштини Србије по први пут у овом мандату је албански посланик гласом подржао Владу Србије и то не из разлога што смо очекивали да ћемо бити део Владе, већ да би имали могућност да добијемо суштинско учешће у решавању нагомиланих проблема у општинама у којима у највећој мери живе Албанци - казао је Хаљими.

Хаљими је навео да је ПДД, чији је посланик и једини албански посланик у Скупштини Србије, покушала да нема искључово функцију изношења проблема – што је посао опозиције, већ и да учествује у њиховом решавању, кроз подршку владајућој већини.

- Никада нисмо претендовали да имамо место у Влади Србије као неке друге мањине, али је било нормално да очекујемо да у једном владином органу који се бави решавањем проблема Албанаца имамо суштинско учешће а не да га води пензионисани генерал или да неко ради у Координационом телу а да не зна ни где је Прешево - рекао је Хаљими.

Он сматра да је именовањем Привременог органа у општини Прешево Влада Србије прекинула сарадњу са ПДД, као што је, према његовим речима, Влада Србије прекинула дијалог са албанским партијама из Прешева и Бујановца који је био успостављен у јуну 2013.године, када је била усвојена заједничка платформа свих албанских партија, да би већ у новембру исте године тај дијалог био прекинут због укидања Основног суда у Прешеву.

- Са нашим послаником се сада разговарало на нивоу Милошевићевог режима, само изношење проблема без могућности за њихово решавање, али то се дешава сада када је Србија на путу придруживања ЕУ. Нема политичке воље да Албанци имају приступа у решавању својих основних проблема преко Координационог тела - казао је Хаљими.

Прекид подршке посланика ПДД владајућој већини у Скупштини Србије дошао је након што је Влада Србије именовала Привремени орган у Прешеву, који након што је распуштена Скупштина општине треба да припреми превремене локалне изборе, а на чијем се челу није нашла досадашња председница општине Прешево Ардита Синани, која је и потпредседница ПДД.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер