субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Резолуција Србије на дневном реду у УН 9. септембра
Хроника

Резолуција Србије на дневном реду у УН 9. септембра

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. септембар 2010.

Резолуција Србије о Косову дефинитивно ће идућег четвртка, 9. септембра, бити на дневном реду Генералне скупштине УН, али постоји могућност одлагања расправе о том документу, и то на самој седници, речено је данас Тањугу у УН.

Портпарол председништва Генералне скупштине УН Жан-Виктор Нколо потврдио је дописнику тањуга да до данас нико није тражио померање датума за који је предвиђена расправа о српска резолуцији.

Због сложене процедуре за то више нема ни времена, прецизирао је Нколо.

Он је међутим објаснио да постоји могућност да се расправа о резолуцији одложи, јер државе чланице УН то могу да затраже на самој седници.

Нколо је потврдио да, поводом саветодавног мишљења Међународног суда правде о једнострано проглашеној независности Косова, није поднета ниједна друга резолуција, нити било какав амандман на постојећу резолуцију Србије.

"Резолуција коју је поднела Србија, у форми у којој је поднета, засад је једини документ о томе који је у четвртак на дневном реду Генералне скупштине УН", нагласио је Нколо.

Према његовим речима, међутим, докле год је тај документ у форми нацрта - могуће су све опције о којима се државе чланице договоре, па и пребацивање расправе на 65. заседање Генералне скупштине. "Све зависи од држава чланица", рекао је Нколо. Генерална скупштина УН 64. заседање завршава 14. септембра и одмах отвара следеће, 65.

На дневном реду 9. септембра, поред резолуције коју је поднела Србија, наћи ће се још обележавање Међународног дана против нуклеарних проба, затим, азербејџанска резолуција о ситуацији у Нагорно Карабаху, као и резолуција о подизању нивоа представништва Европске уније у УН.

Србија је поднела нацрт своје резолуције још 28. јула, да би се, уколико би се појавила још нека резолуција о истом питању, Генерална скупштина УН, према правилима процедуре, најпре изјашњавала о српском документу.

У том предлогу резолуције истиче се да једнострана сецесија не може бити прихватљив начин за решавање територијалних питања и Генералној скупштини УН се предлаже да позове стране да пронађу узајамно прихватљиво решење за сва отворена питања путем мирног дијалога, у интересу мира, безбедности и сарадње у региону.

Текст сваке поднете резолуције могуће је мењати и допуњавати амандманима, али само уз сагласност подносиоца, што све, ипак, зависи од договора страна.

Резолуције се усвајају већином гласова присутних представника земаља чланица УН. Гласови уздржаних и одсутних се не рачунају.

Према процедури, уколико се поднесе још нека резолуција о истом питању, усвајање првог документа значило би истовремено одбацивање свих осталих предлога.

Међународни суд правде је 22. јула оценио да декларација привремених власти у Приштини о независности Косова не нарушава међународно право, јер оно не забрањује декларације.

После тога, дошло је до свега једног новог признавања Косова - то је у петак 3. септембра, учинио Хондурас - и поред тога што су неке од држава које су већ признале Косово одлуку суда протумачиле као потврду легалности сецесије.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер