Početna strana > Hronika > Republikanci u američkom kongresu razmatraju mogućnost tehničkog bankrota SAD
Hronika

Republikanci u američkom kongresu razmatraju mogućnost tehničkog bankrota SAD

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. jul 2011.

Republikanska opozicija u američkom kongresu razmatra mogućnost tehničkog bankrota SAD, odnosno, zadržavanje isplata kamata u vezi sa državnim dugom kao mogućnost da dobije od vlade radikalno smanjenje troškova. Krupni strani investitori, kao što su Kina, upozoravaju – to bi moglo da rezultira kritičnim promenama u svetskoj ekonomiji.

Ideja tehničkog bankrota kod republikanaca nije nova. Oni insistiraju na smanjenju državnih troškova za saglasnost da se podignu  limit spoljnih kredita. On je ionako neverovatno velik – iznosi oko 14 i po biliona dolara. Međutim, demokrate, u koje spada  predsednik Barak Obama, predlažu da ga od 2. avgusta ponovo povećaju, jer u drugom slučaju  zemlja neće imati resurse da plati današnje račune. Ako se to desi, to će značiti babnkrot američke vlade. Razume se, on nije potreban ni Beloj kući, ni stranim investitorima. Ali Republikanci su spremni za takav scenario. Glavno je  postići svoje ciljeve i naterati vlasti na štednju.  Ciljevi su naizgled plemeniti – naterati Vašington da se bavi dugoročnim rešenjem finansijskih problema, a ne povećavati iznos državnog duga. Obama  je radi kompromisa  tobože spreman za naglo smanjenje troškova, ali na račun socijalnih isplata. Republikanci pak insistiraju na opširnom  smanjenju  troškova državne uprave.

Za sada dogovor ne uspeva, ali bankrot skoro nije verovatan, smatra zamenik direktora Instituta SAD i Kanade Viktor Supjan.

- Svakako, u SAD se odvijaju različite političke igre oko toga. U toku je cenkanje. Republikanci, koristeći većinu u kongresu, pokušavaju da dobiju  povoljnije uslove za  prihvatanje svojih ideja. Međutim, to će jednom prestati, jer su svi svesni da je ulog suviše velik: zavisnost mnogih zemalja od SAD je toliko velika da  čak ni tehnički defolt Amerike nije moguć bez ozbiljnih posledica i za američku, i za svetsku ekonomiju.

Međutim, kineski investitori, koji imaju obveznice američke državne blagajne u iznosu preko biliona dolara nameravaju da ubede pristalice tehničkog bankrota u SAD da odustanu od razmatranja te teme. Ulog je suviše velik, te je odnos Kine prema čak i teoretskoj mogućnosti bankrota veoma ozbiljan.

O katastrofalnim posledicama grešaka u  proračunima u vezi sa državnim dugom govore i u samoj Beloj kući, očito se obraćajući tvrdoglavim republikancima. Šef Ministarstva finansija Timoti Gajtner smatra da bi one mogle da rezultiraju posledicama, u odnosu na koje će nedavna kriza izgledati kao period procvata. U međuvremenu, rejtinška agencija Standart end Purs je u proleće smanjila prognozu u vezi sa dugom SAD od stabilne na negativnu.

To je sistematska procedura, kada  se limit državnog duga SAD povećava. On je postigao ogroman iznos, ali vredi da se pamti da je dug za SAD nešto drugo, nego dug za druge zemlje, jer se američki dug formira na račun dobrovoljne kupovine američkih vrednosnih papira od strane drugih zemalja, za razliku od kredita koji uzimaju druge zemlje i u međunarodnim organizacijama, u i drugim državama, mada to ne ukida neophodnost da se dug plati u  skladu sa obavezama. Glavna je uzajamna zavisnost globalne ekonomije, koja ne sme da bude ugrožena.

Za pozitivan rezultat unutarpolitičkih debata u SAD su zainteresovani svi krupni kreditori, uključujući Rusiju (njeno ulaganje u obveznice Ministarstva finansija SAD iznosi 125 miliona dolara). Bez obzira na zabrinutost, nadu uliva činjenica da Barak Obama  sve češće priznaje da je moguće postizanje američkih snova, ako zemlja nauči da živi u skladu sa sredstvima kojima raspolaže. Pitanje je samo – kada?

(Glas Rusije)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner