петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Републиканци у америчком конгресу разматрају могућност техничког банкрота САД
Хроника

Републиканци у америчком конгресу разматрају могућност техничког банкрота САД

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. јул 2011.

Републиканска опозиција у америчком конгресу разматра могућност техничког банкрота САД, односно, задржавање исплата камата у вези са државним дугом као могућност да добије од владе радикално смањење трошкова. Крупни страни инвеститори, као што су Кина, упозоравају – то би могло да резултира критичним променама у светској економији.

Идеја техничког банкрота код републиканаца није нова. Они инсистирају на смањењу државних трошкова за сагласност да се подигну  лимит спољних кредита. Он је ионако невероватно велик – износи око 14 и по билиона долара. Међутим, демократе, у које спада  председник Барак Обама, предлажу да га од 2. августа поново повећају, јер у другом случају  земља неће имати ресурсе да плати данашње рачуне. Ако се то деси, то ће значити бабнкрот америчке владе. Разуме се, он није потребан ни Белој кући, ни страним инвеститорима. Али Републиканци су спремни за такав сценарио. Главно је  постићи своје циљеве и натерати власти на штедњу.  Циљеви су наизглед племенити – натерати Вашингтон да се бави дугорочним решењем финансијских проблема, а не повећавати износ државног дуга. Обама  је ради компромиса  тобоже спреман за нагло смањење трошкова, али на рачун социјалних исплата. Републиканци пак инсистирају на опширном  смањењу  трошкова државне управе.

За сада договор не успева, али банкрот скоро није вероватан, сматра заменик директора Института САД и Канаде Виктор Супјан.

- Свакако, у САД се одвијају различите политичке игре око тога. У току је ценкање. Републиканци, користећи већину у конгресу, покушавају да добију  повољније услове за  прихватање својих идеја. Међутим, то ће једном престати, јер су сви свесни да је улог сувише велик: зависност многих земаља од САД је толико велика да  чак ни технички дефолт Америке није могућ без озбиљних последица и за америчку, и за светску економију.

Међутим, кинески инвеститори, који имају обвезнице америчке државне благајне у износу преко билиона долара намеравају да убеде присталице техничког банкрота у САД да одустану од разматрања те теме. Улог је сувише велик, те је однос Кине према чак и теоретској могућности банкрота веома озбиљан.

О катастрофалним последицама грешака у  прорачунима у вези са државним дугом говоре и у самој Белој кући, очито се обраћајући тврдоглавим републиканцима. Шеф Министарства финансија Тимоти Гајтнер сматра да би оне могле да резултирају последицама, у односу на које ће недавна криза изгледати као период процвата. У међувремену, рејтиншка агенција Стандарт енд Пурс је у пролеће смањила прогнозу у вези са дугом САД од стабилне на негативну.

То је систематска процедура, када  се лимит државног дуга САД повећава. Он је постигао огроман износ, али вреди да се памти да је дуг за САД нешто друго, него дуг за друге земље, јер се амерички дуг формира на рачун добровољне куповине америчких вредносних папира од стране других земаља, за разлику од кредита који узимају друге земље и у међународним организацијама, у и другим државама, мада то не укида неопходност да се дуг плати у  складу са обавезама. Главна је узајамна зависност глобалне економије, која не сме да буде угрожена.

За позитиван резултат унутарполитичких дебата у САД су заинтересовани сви крупни кредитори, укључујући Русију (њено улагање у обвезнице Министарства финансија САД износи 125 милиона долара). Без обзира на забринутост, наду улива чињеница да Барак Обама  све чешће признаје да је могуће постизање америчких снова, ако земља научи да живи у складу са средствима којима располаже. Питање је само – када?

(Глас Русије)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер