петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Република Српска известила Савет безбедности УН: СДА подрива сарадњу ентитета и народа у БиХ
Хроника

Република Српска известила Савет безбедности УН: СДА подрива сарадњу ентитета и народа у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. октобар 2016.

 Република Српска упутила је 16. извештај Савету безбједности УН у којем је аргументовано указано на настојања СДА да подрије стабилност и функционалност БиХ, као и на поступке власти Републике Српске предузети с циљем одбране њених уставних и законских права у складу са Дејтонским споразумом, као и реформама које су нужне за европске интеграције БиХ.

У пропратном писму, које је председник Републике Српске Милорад Додик упутио генералном секретару УН Бан Ки Муну, наводи се да је Извешатај упућен с циљем да Српска, као страна потписница Општег оквирног споразума о миру у БиХ и анекса који су његов саставни део, помогне Савету безбедности УН у предстојећој дебати о БиХ.

У писму се појашњава да се у првом делу Извешатаја показује како највећа бошњачка странка - СДА, настоји да подрије безбједност, функционалност и сарадњу у БиХ.

- СДА покушава да изазове кризу тако што напада легитимитег Републике Српске настојањима да забрани обележавање дана настанка Републике Српске и озбиљним претњама насиљем против Републике Српске. Овакви поступци СДА део су ширег обрасца подривања стабилности и функционалности БиХ, те сарадње између ентитета и конститутивних народа БиХ - појашњава се у писму.

У овом делу Извјештаја, такође, се указује на чињенице како је СДА допринела томе да се БиХ претвори у уточиште џихадиста, који представљају озбиљну претњу по БиХ, Европу и остатак света.

У другом делу Извештаја аргументовано су наведни начини на које Република Српска брани своја уставна и законска права по основу Дејтонског споразума и других закона с циљем одржавања уговорима успостављених политичких структура и мира.

- Гласачи Републике Српске недавно су донели огромну победу странкама владајуће коалкције Републике Српске, чиме је послата снажна порука подршке Влади Републике Српске и њеним политикама, укључујући економске реформе и заштиту права која су Републици Српској дата Дејтонским споразумом. Исто тако, гласачи у Републици Српској недавно су учествовали на референдуму о Дану Републике, празнику Републике Српске, на ком су се огромном већином изјаснили у прилог задржавања постојећег датума празника - истакао је председник Српске у попратном писму.

У писму је констатовано да, упркос грозничавим тврдњама функционера СДА, референдум није имао никакве везе са територијалним интегритетом БиХ и организован је у потпуности у складу са позитивним прописима.

- Референдум је био корак ка извршавању одлуке Уставног суда БиХ о Дану Републике из новембра 2015. године, која, како се детаљно објашњава у овом извештају, не може разумно да се тумачи као забрана Републици Српској да обележава дан свог оснивања - нагласио је Додик.

У пропратном писму је наведено да је у другом делу Извештаја објашњено и зашто су недавно објављени резултати пописа становништва у БиХ нетачни и правно неважећи.

У трећем делу Извјештаја наглашена је снажна подршка Републике Српске интегрисању БиХ у Европску унију и испитују се реформе које су нужне за континуиран напредак.

-Република Српска наставља да енергично улаже напоре у приближавање БиХ Европској унији, између осталог и путем реализације Програма реформи, на чијем челу је Европска унија. У трећем делу, такође, се бавимо битним реформама судских и тужилачких институција на нивоу БиХ које су нужне за европске интеграције - додаје се у писму.

Председник Републике нагласио је да су, између осталог, реформе усмерене на укидање тужилачке дискриминације српских жртава ратних злочина, реформу правосуђа кроз структурисани дијалог, укидање улоге страних судија у Уставном суду БиХ и заустављање злоупотребе институција правосуђа у политичке сврхе.

У свом даљем раду на реформама, чији је циљ раст привреде и напредовање на путу европских интеграција, Република Српска тражи од чланова међународне заједнице да поштују Дејтонски споразум и подрже локалне реформске иницијативе у БиХ.

Председник Додик наглашава да је Република Српска уверена да БиХ може бити стабилан и успешан дио Европе под условом да се поштује њена дејтонска структура.

- Љубазно Вас молим да овај акт, приложени Извештај и његов додатак доставите чланицама Савета безбедности. Уколико Вама или чланицама Савета безбједности буду потребне информације поред оних које су садржане у Извјештају или одговори на евентуална питања у погледу његовог садржаја, биће ми задовољство да Вам их доставим - навео је председник Српске у пропратном писму упућеном генералном секретару УН.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер