Početna strana > Hronika > Reprenzetacija Portugala savladala Francusku rezultatom 1:0 i postala prvak Evrope u fudbalu

nedelja, 10. jul 2016.

Možda su igrali ružno, ređali remije, ali će se pamtiti da su prvaci Evrope! Portugalci su se do kraja držali svog stila i bombom Edera u 109. minutu savladali domaćina Francusku i postali evropski šampioni!

Na početku utakmice Paje je povredio Ronalda i oslabio Portugalce, a Francuska je najbolju šansu za pobedu propustila u 92. minutu, kada je Žinjak pogodio stativu. Kazna za to stigla je u drugom produžetku preko Edera - Francuska je ispustila treću evropsku titulu, Portugal je osvojio prvu!

Ekipa Fernanda Santoša je prvi put savladala "Trikolore" posle deset uzastopnih poraza u proteklih 40 godina, nanevši Frnacuzima prvi poraz na domaćem terenu na velikim takmičenjima.

Krenuli su Portugalci sa defanzivnim grčkim receptom iz 2004. godine, kada su "Heleni" postali prvaci Evrope pobedivši upravo njih u Lisabonu.

Opredelili su se momci sa Pirineja za vrebanje kontri, ali je i talentovani Renato Sančez bio previše povučen. Francuzi su imali uglavnom jalovu terensku inicijativu, a sve je brzo palo u senku povrede Ronalda već u 8. minutu.

Brutalno ga je zaustavio Paje, a da to sudija Klatenburg nije ni okarakterisao kao faul! Morala je prva zvezda finala da napusti igru, ali je njegova tvrdoglavost i želja za pobedom bila jača, doduše na kratko.

Po povratku u igru, u 18. minutu je pao na travu i zaplakao, nije mogao da izdrži bolove, da bi se onda još jednom vratio na teren i rizikovao još goru povredu. Ipak, i njemu je malo kasnije bilo jasno da ne može protiv bolova, još jednom je pao na travu, zaplakao, a zatim je stavio kapitensku traku na ruku Nanija.

Kvarežma je pokušao da ga zameni, na drugoj strani se Sisoko potpuno razigrao, uputio je tri šuta, no dobro je bio zagrejan i postavljen Rui Patrisio. Portugalci se nisu oporavili od povrede lidera, nisu uputili nijedan udarac u okvir gola za 45 minuta.

U uvertiri nastavka, nije bilo šansi, disciplinovani Portugalci zatvarali su sve prilaze golu, Dešan je pokušao da osveži tim uvođenjem Komana umesto Pajea, a konačno je šansa viđena u 66. minutu.

Tada je Grizman glavom reagovao na centaršut Komana, ali ne na nivou prethodnih partija na turniru, iako je bio na petercu. Sve nade Portugalaca zasnivale su se na paradama Ruija Patrisija, koji je branio u životnoj formi do kraja. Što se njegovih kolega iz ofanzivnog dela postave tiče, ironija je htela da prvi put u okvir gola loptu pošalju iz centarštuta, tek u 80. minutu!

Odbranio je to iznenađeni Loris, a zatim je uhvatio loptu kada je i Eder pokušao makazicama da ga matira. Istorijsku šansu da se proslavi propustio je ipak Žinjak. U 92. minutu je sa ivice peterca pogodio stativu, iako je majstorski izbacio Pepea. Taj promašaj od nekoliko santimetara Francuzima se osvetio u drugom produžetku.

Šut Edera koji je promenio sve!

Nakon 90 minuta sve je izgledalo da meč ide ka penal seriji, i da ćemo gledati "davljenje" u 30 minuta produžetaka, a da je jedina reprezentacija koja ima šanse da profitira u produžecima Francuska, preko sjajnih prodora Komana i Sisoka. Međutim, najpre je je Portugal u 107. minuta pogodio prečku iz slobodnog udarca, što je uzdrmalo Francuze.

Povređeni Ronaldo je u pauzi između dva produžetka bodrio saigrače i uveravao ih da mogu do podviga. U to je očigledno poverovao Eder, koji je u 109. minutu odlučno krenuo ka sredini, a onda sa preko 25 metara uputio neodbranjivi niski udarac u sam ugao Lorisovog gola za 1:0!

Još jednom su se na licu Ronalda našle suze, ovaj put radosnice. Pokušali su Francuzi da u preostalih 10 minuta učine ono što nisu uspeli u prethodnih 110 minuta  daju gol i izbore penale, ali bezuspešno. Ronaldo i selektor Santoš su sa nestrpljenjem dočekali poslednji sudijski zvižduk, i sa timom proslavili istorijsku pobedu!

Nakon poraza od Grčke u finalu 2004. i nekoliko nesrećnih ispadanja u polu-finalu, Portugaliji je na ovom prvenstvu sreća konačno otvorila vrata i omogućila joj da, sa ne baš sjajno igrom, postane šampion Evrope!