Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Репрензетација Португала савладала Француску резултатом 1:0 и постала првак Европе у фудбалу
Хроника

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јул 2016.

Можда су играли ружно, ређали ремије, али ће се памтити да су прваци Европе! Португалци су се до краја држали свог стила и бомбом Едера у 109. минуту савладали домаћина Француску и постали европски шампиони!

На почетку утакмице Паје је повредио Роналда и ослабио Португалце, а Француска је најбољу шансу за победу пропустила у 92. минуту, када је Жињак погодио стативу. Казна за то стигла је у другом продужетку преко Едера - Француска је испустила трећу европску титулу, Португал је освојио прву!

Екипа Фернанда Сантоша је први пут савладала "Триколоре" после десет узастопних пораза у протеклих 40 година, наневши Фрнацузима први пораз на домаћем терену на великим такмичењима.

Кренули су Португалци са дефанзивним грчким рецептом из 2004. године, када су "Хелени" постали прваци Европе победивши управо њих у Лисабону.

Определили су се момци са Пиринеја за вребање контри, али је и талентовани Ренато Санчез био превише повучен. Французи су имали углавном јалову теренску иницијативу, а све је брзо пало у сенку повреде Роналда већ у 8. минуту.

Брутално га је зауставио Паје, а да то судија Клатенбург није ни окарактерисао као фаул! Морала је прва звезда финала да напусти игру, али је његова тврдоглавост и жеља за победом била јача, додуше на кратко.

По повратку у игру, у 18. минуту је пао на траву и заплакао, није могао да издржи болове, да би се онда још једном вратио на терен и ризиковао још гору повреду. Ипак, и њему је мало касније било јасно да не може против болова, још једном је пао на траву, заплакао, а затим је ставио капитенску траку на руку Нанија.

Кварежма је покушао да га замени, на другој страни се Сисоко потпуно разиграо, упутио је три шута, но добро је био загрејан и постављен Руи Патрисио. Португалци се нису опоравили од повреде лидера, нису упутили ниједан ударац у оквир гола за 45 минута.

У увертири наставка, није било шанси, дисциплиновани Португалци затварали су све прилазе голу, Дешан је покушао да освежи тим увођењем Комана уместо Пајеа, а коначно је шанса виђена у 66. минуту.

Тада је Гризман главом реаговао на центаршут Комана, али не на нивоу претходних партија на турниру, иако је био на петерцу. Све наде Португалаца заснивале су се на парадама Руија Патрисија, који је бранио у животној форми до краја. Што се његових колега из офанзивног дела поставе тиче, иронија је хтела да први пут у оквир гола лопту пошаљу из центарштута, тек у 80. минуту!

Одбранио је то изненађени Лорис, а затим је ухватио лопту када је и Едер покушао маказицама да га матира. Историјску шансу да се прослави пропустио је ипак Жињак. У 92. минуту је са ивице петерца погодио стативу, иако је мајсторски избацио Пепеа. Тај промашај од неколико сантиметара Французима се осветио у другом продужетку.

Шут Едера који је променио све!

Након 90 минута све је изгледало да меч иде ка пенал серији, и да ћемо гледати "дављење" у 30 минута продужетака, а да је једина репрезентација која има шансе да профитира у продужецима Француска, преко сјајних продора Комана и Сисока. Међутим, најпре је је Португал у 107. минута погодио пречку из слободног ударца, што је уздрмало Французе.

Повређени Роналдо је у паузи између два продужетка бодрио саиграче и уверавао их да могу до подвига. У то је очигледно поверовао Едер, који је у 109. минуту одлучно кренуо ка средини, а онда са преко 25 метара упутио неодбрањиви ниски ударац у сам угао Лорисовог гола за 1:0!

Још једном су се на лицу Роналда нашле сузе, овај пут радоснице. Покушали су Французи да у преосталих 10 минута учине оно што нису успели у претходних 110 минута  дају гол и изборе пенале, али безуспешно. Роналдо и селектор Сантош су са нестрпљењем дочекали последњи судијски звиждук, и са тимом прославили историјску победу!

Након пораза од Грчке у финалу 2004. и неколико несрећних испадања у полу-финалу, Португалији је на овом првенству срећа коначно отворила врата и омогућила јој да, са не баш сјајно игром, постане шампион Европе!