Početna strana > Hronika > Reakcije javnosti na oslobađajuću presudu pripadnicima JSO - Švarm: Vlast rehabilituje ljude i događaje iz devedesetih; Korać: Presudom se šalje veoma opasna poruka; Šešelj: Bio bi strašan skandal da su ih osudili
Hronika

Reakcije javnosti na oslobađajuću presudu pripadnicima JSO - Švarm: Vlast rehabilituje ljude i događaje iz devedesetih; Korać: Presudom se šalje veoma opasna poruka; Šešelj: Bio bi strašan skandal da su ih osudili

PDF Štampa El. pošta
petak, 13. jul 2018.

Specijalni sud u Beogradu oslobodio je danas bivše pripadnike JSO optužbi za organizovanje oružanje pobune 2001. godine.

Oslobođeni su nekadašnji komadant JSO Milorad Ulemek Legija koji nije prisustvovao izricanju presude, Zvezdan Jovanović, Veselin Lečić, Dragiša Radić, Vladimir Potić, Dragoslav Krsmanović i Mića Petraković.

Odmah nakon objave presude, krenule su reakcije javnosti:

Korać: Presudom se šalje veoma opasna poruka

Bivši vicepremijer Žarko Korać ocenio je da i pored oslobađajuće presude pripadnicima JSO on smatra da su oni 2001. organizovali oružanu pobunu. On je istakao i da je sud današnjom presudom poslao veoma opasnu poruku.

"Ako naše pravosuđe misli da je demonstriranje sa oružjem i u uniformi neka šala, onda je naše pravosuđe upravo poslalo poruku da pripadnici oružanih snaga ove zemlje mogu da rade šta im padne na pamet. Mislim da je to pitanje za čitavu državu a ne samo za pojedince", rekao je Korać agenciji Beta.

Korać, koji je bio i na čelu Komisije koja je istraživala propuste u obezbeđenju ubijenog premijera Zorana Đinđića, rekao je da se svuda u svetu smatra za veoma ozbiljnu stvar kada čitava jedna jedinica demonstrira s oružjem na ulici i da se to ne može smatrati običnim protestom.

Komentarišući tvrdnje da je na 61. i 62. sednici Vlade Srbije pokojni premijer Đinđić umanjivao značaj te pobune, Korać je rekao da su to tendenciozne tvrdnje i da je to bila Đinđićeva politička poruka, jer nije želeo da prizna da ne raspolaže silom da se suprotstavi JSO, budući da je Vojskom Jugoslavije komandovao tadašnji predsednik Vojislav Koštunica, dok MUP Srbije nije bio spreman da se suprotstavi jedinici Resora državne bezbednosti.

Bivši koministar unutrašnjih poslova Božo Prelević je, komentarišići presudu, takođe pomenuo zaključke sa 61. i 62. sednice Vlade Srbije 2001. godine.

"To je tendenciozno izvukao bivši sekretar Vlade Dejan Mihajlov, ti su zapisnici i dalje pod oznakom 'tajno'. Ali to se odnosi na selektivno izvučene rečenice u kojima Đinđić nije drugim članovima Vlade želeo da prizna nemoć, pa je umanjivao značaj tog događaja. Posle toga, kada su zapisničari napustili sednicu, nama je usmeno rekao da je to jako ozbiljno što se dešava i ja sam o tome i svedočio na sudu", rekao je Korać.

Korać je naveo da zapisnik nikada u celini nije stavljen na uvid ali da on, kao učesnik tih događaja, nema dilemu da su pripadnici JSO bili spremni da krenu i na Vladu Srbije, odnosno da je ordinarna laž da je razlog njihove pobune bilo hapšenje braće Banović.

Prelević: Bilo je očekivano da vođe JSO budu oslobođene za pobunu

Bivši koministar unutrašnjih poslova Božo Prelević ocenio je danas da je bilo očekivano da će bivši pripadnici Jedinice za specijalne operacije (JSO) biti oslobođeni optužbi za oružanu pobunu 2001. godine i dodao da presuda pokazuje da nije dokazano ništa od onoga što je tvrdio tadašnji potpredsednik Vlade Čedomir Jovanović.

U izjavi agenciji Beta, Prelević je rekao da je iza svega bila ideja da se prozove tadašnji predsednik SRJ Vojislav Koštunica za nešto za šta nije bio odgovoran.

"Svako ko zna šta je (ubijeni premijer) Zoran Đinđić rekao na 61. i 62. sednici Vlade Srbije zna i da je presuda morala da bude oslobađajuća", rekao je Prelević.

On je dodao da je to jedan od retkih slučajeva gde tužilac nije dokazao nijednu svoju tvrdnju iz optužnice.

"Nemam nijednu lepu reč za (vođe JSO) Legiju, Zvezdana i Gumara, ali je jasno da ta optužnica nije stajala. Uostalom, podneta je uoči izbora 2012. godine i mislim da je to bila politička odluka", rekao je on.

Specijalni sud u Beogradu oslobodio je danas bivše pripadnike JSO optužbi za organizovanje oružanje pobune 2001. godine.

Oslobodođeni su nekadašnji komadant JSO Milorad Ulemek Legija koji nije prisustvovao izricanju presude, Zvezdan Jovanović, Veselin Lečić, Dragiša Radić, Vladimir Potić, Dragoslav Krsmanović i Mića Petraković.

Šešelj: Bio bi strašan skandal da osude pripadnike JSO za pobunu

Lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj izjavio je danas da bi osuđujuća presuda pripadnicima bivše Jedinice za specijalne operacije (JSO) za oružanu pobunu 2001. godine bila "strašan skandal".

Šešelj je uoči izricanje presude ispred zgrade Specijalnog suda u Beogradu kazao da je jedina "normalna i ispravna" odluka oslobađajuća.

"Do pre nekoliko godina to niko nije nazivao pobunom, bio bi strašan skandal kada bi neko bio osuđen", rekao je Šešelj.

Prema njegovim rečima, ni tadašnja vlast to nije smatrala pobunom, jer da se osećala ugroženom preduzela bi kontramere.

"Da je to bila oružana pobuna, to bi značilo da JSO krene noću, išli bi od stana do stana i kupili ljude. Protestovali bi ispred zgrade vlade i uhapsili celu vladu", ocenio je Šešelj.

Dodao je sve izvedeno u dogovoru s vlašću i da je sve završeno međusobnim dogovorom.

Šešelj je do Specijalnog suda, gde će biti izrečena presuda, došao u društvu funkcionera SRS, među kojima su i Vjerica Radeta, Nemanja Šarović i Miljan Damjanović.

Švarm: Vlast rehabilituje ljude i događaje iz devedesetih

Specijalni sud oslobodio je bivše pripadnike Jedince za specijalne operacije optužbi za organizovanje oružane pobune 2001. godine. Presuda je očekivana, smatra novinar Filip Švarm i dodaje da smo svedoci trenda vlasti da rehabilituje ljude i događaje iz devedesetih i pokušava da, kako kaže, satanizuje 5. oktobar i ljude koji su učestvovali.

"U tom smislu jeste očekivana jer je u skladu sa političkim trendom koji vlada u Srbiji. Imamo i neku vrstu lobotomije gde ne postoje devedesete, onda period od 2000. do 2004, kao da je cela istorija počela s dolaskom Vučića i sns na vlast", smatra Švarm.

Pojavljivanje Vojislava Šešelja ispred sudnice je vid pritiska, smatra Švarm, dodajući da je dobro poznato da se Šešelj sastajao sa Dušanom Spasojevićem i Miloradom Ulemekom Legijom.

"Njegova uloga o svim događajima pre ubistva nikada nije izvedena, delili su iste vrednosti iz devedesetih. Šešelj ne govori u ime vlasti, već u ime duha vremena, i nije slučajno što je bio na izricanju presude".

Švarm smatra da je oslobađajućom predsudom poslata loša prouka, dodajući da nema nikakve sumnje da je bila reč o oružanoj pobuni, a ne o protestu.

"Kad izađe JSO sa maskama i dugim cevima, borbenim vozilima, to nije vrsta protesta već pobuna, izašli su s oružjem. Bili su u pitomijem izdanju ispred Sava Centra, verovatno su shvatili šta znači blokada. Druga stvar je kontekst, dešava se posle 5. oktobra, kada Srbija, da bi bila na evropskom putu, mora da sarađuje sa Hagom i to ozbiljno, Vlada DOS-a nije bila homogena, Đinđić je izuzetno kritikovan u Srbiji. Oni nisu mogli da im se suprotstave. Pobuna je bila uvod u ubistvo Đinđića, oni dobijaju smenu načelnika resora DB, oni postaju država u državi, od pobune, JSO ne može niko ništa. Đinđić pokušava da izgradi mehanizam da se suprotstavi ekipi, a to nije samo JSO, već i Zemunski klan..kada je bio na pragu da to demontria on je bio ubijen. Da pobuna nije uspela, sigurno je da bi se Legija pitao da li može da udari na državu", smatra Švarm.

Pored toga, navodi Švarm, Đinđić nije bio siugran koliko su policija i vojska na njegovoj strani i da li bi "mrdnuli prstom" u slučaju sukoba s JSO.

"Da li bi se partije stavile na stranu JSO, Đinđić je imao vezane ruke, pokušao je da se nagodi s JSO, da kupi neko vreme i da se suprotstavi svemu onome što simbolizuje JSO. Pobunom su bili ugroženi i JSO i Srbija. JSO hoće sa Zemunskim klanom da pokaže ko je gazda u državi i to je bio poraz. Ako vi oružanu pobunu ne smete da nazovete pravim imenom pokazuje se da je čitava država u strahu od Legije i jedinice. Oni su srce tame, najveći mrak mrakova devedesetih, vidimo po ubistvima koja su počinili i ubistvu Đinđića. Prema pobuni država je morala da nastupi robusno, očigledno je Đinđić smatrao da bi to podrazumevalo neke žrtve", rekao je Švarm.

Jovanović: Pobuna JSO uvod u ubistvo Đinđića

Pobuna Jedinice za specijalne operacije (JSO) bila je uvod u ubistvo Zorana Đinđića i to nikakva presuda ne može poništiti, izjavio je danas predsednik LDP Čedomir Jovanović povodom odluke suda da oslobodi pripadnike JSO optužbi za oružanu pobunu u novembru 2001. godine.

Jovanović je u pisanoj izjavi naveo da su „zločinačko udruženje i tada i danas činili političari, advokati, delovi tajne i javne policije, kao i svi oni kojima nije odgovaralo da Srbija bude moderna država, nego su spas tražili u preživelim ostacima Miloševićevog režima i onima koji su u međuvremenu postali zaštitnici Miloševićevog nasleđa“.

Prema Jovanoviću, oni su izveli JSO na ulicu tog novembra, oni su pokušali nekoliko puta da ubiju Zorana Đinđića i planirali ubistva njegovih najbližih saradnika i oni su pucali 12. marta 2003. godine.

„Mi imamo dug prema onome što je radio Zoran Đinđić, prema ljudima koji su se borili da se sazna sve o činjenicama koje su pratile atentat na njega i nemamo pravo nikada da odustanemo od traganja za istinom o svemu što je prethodilo činu ubistva premijera Srbije“, naveo je Jovanović.

Milorad Ulemek, Zvezdan Jovanović i još pet bivših pripadnika Jedinice za specijalne operacije oslobođeni su optužbi da su u novembru 2001. godine izvršili oružanu pobunu.

(Agencije - N1)

Videti još:

B92: Specijalni sud u Beogradu oslobodio pripadnike JSO optužene da su 2001. godine izveli oružanu pobunu