петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције јавности на ослобађајућу пресуду припадницима ЈСО - Шварм: Власт рехабилитује људе и догађаје из деведесетих; Кораћ: Пресудом се шаље веома опасна порука; Шешељ: Био би страшан скандал да су их осудили
Хроника

Реакције јавности на ослобађајућу пресуду припадницима ЈСО - Шварм: Власт рехабилитује људе и догађаје из деведесетих; Кораћ: Пресудом се шаље веома опасна порука; Шешељ: Био би страшан скандал да су их осудили

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. јул 2018.

Специјални суд у Београду ослободио је данас бивше припаднике ЈСО оптужби за организовање оружање побуне 2001. године.

Ослобођени су некадашњи комадант ЈСО Милорад Улемек Легија који није присуствовао изрицању пресуде, Звездан Јовановић, Веселин Лечић, Драгиша Радић, Владимир Потић, Драгослав Крсмановић и Мића Петраковић.

Одмах након објаве пресуде, кренуле су реакције јавности:

Кораћ: Пресудом се шаље веома опасна порука

Бивши вицепремијер Жарко Кораћ оценио је да и поред ослобађајуће пресуде припадницима ЈСО он сматра да су они 2001. организовали оружану побуну. Он је истакао и да је суд данашњом пресудом послао веома опасну поруку.

"Ако наше правосуђе мисли да је демонстрирање са оружјем и у униформи нека шала, онда је наше правосуђе управо послало поруку да припадници оружаних снага ове земље могу да раде шта им падне на памет. Мислим да је то питање за читаву државу а не само за појединце", рекао је Кораћ агенцији Бета.

Кораћ, који је био и на челу Комисије која је истраживала пропусте у обезбеђењу убијеног премијера Зорана Ђинђића, рекао је да се свуда у свету сматра за веома озбиљну ствар када читава једна јединица демонстрира с оружјем на улици и да се то не може сматрати обичним протестом.

Коментаришући тврдње да је на 61. и 62. седници Владе Србије покојни премијер Ђинђић умањивао значај те побуне, Кораћ је рекао да су то тенденциозне тврдње и да је то била Ђинђићева политичка порука, јер није желео да призна да не располаже силом да се супротстави ЈСО, будући да је Војском Југославије командовао тадашњи председник Војислав Коштуница, док МУП Србије није био спреман да се супротстави јединици Ресора државне безбедности.

Бивши коминистар унутрашњих послова Божо Прелевић је, коментаришићи пресуду, такође поменуо закључке са 61. и 62. седнице Владе Србије 2001. године.

"То је тенденциозно извукао бивши секретар Владе Дејан Михајлов, ти су записници и даље под ознаком 'тајно'. Али то се односи на селективно извучене реченице у којима Ђинђић није другим члановима Владе желео да призна немоћ, па је умањивао значај тог догађаја. После тога, када су записничари напустили седницу, нама је усмено рекао да је то јако озбиљно што се дешава и ја сам о томе и сведочио на суду", рекао је Кораћ.

Кораћ је навео да записник никада у целини није стављен на увид али да он, као учесник тих догађаја, нема дилему да су припадници ЈСО били спремни да крену и на Владу Србије, односно да је ординарна лаж да је разлог њихове побуне било хапшење браће Бановић.

Прелевић: Било је очекивано да вође ЈСО буду ослобођене за побуну

Бивши коминистар унутрашњих послова Божо Прелевић оценио је данас да је било очекивано да ће бивши припадници Јединице за специјалне операције (ЈСО) бити ослобођени оптужби за оружану побуну 2001. године и додао да пресуда показује да није доказано ништа од онога што је тврдио тадашњи потпредседник Владе Чедомир Јовановић.

У изјави агенцији Бета, Прелевић је рекао да је иза свега била идеја да се прозове тадашњи председник СРЈ Војислав Коштуница за нешто за шта није био одговоран.

"Свако ко зна шта је (убијени премијер) Зоран Ђинђић рекао на 61. и 62. седници Владе Србије зна и да је пресуда морала да буде ослобађајућа", рекао је Прелевић.

Он је додао да је то један од ретких случајева где тужилац није доказао ниједну своју тврдњу из оптужнице.

"Немам ниједну лепу реч за (вође ЈСО) Легију, Звездана и Гумара, али је јасно да та оптужница није стајала. Уосталом, поднета је уочи избора 2012. године и мислим да је то била политичка одлука", рекао је он.

Специјални суд у Београду ослободио је данас бивше припаднике ЈСО оптужби за организовање оружање побуне 2001. године.

Ослободођени су некадашњи комадант ЈСО Милорад Улемек Легија који није присуствовао изрицању пресуде, Звездан Јовановић, Веселин Лечић, Драгиша Радић, Владимир Потић, Драгослав Крсмановић и Мића Петраковић.

Шешељ: Био би страшан скандал да осуде припаднике ЈСО за побуну

Лидер Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ изјавио је данас да би осуђујућа пресуда припадницима бивше Јединице за специјалне операције (ЈСО) за оружану побуну 2001. године била "страшан скандал".

Шешељ је уочи изрицање пресуде испред зграде Специјалног суда у Београду казао да је једина "нормална и исправна" одлука ослобађајућа.

"До пре неколико година то нико није називао побуном, био би страшан скандал када би неко био осуђен", рекао је Шешељ.

Према његовим речима, ни тадашња власт то није сматрала побуном, јер да се осећала угроженом предузела би контрамере.

"Да је то била оружана побуна, то би значило да ЈСО крене ноћу, ишли би од стана до стана и купили људе. Протестовали би испред зграде владе и ухапсили целу владу", оценио је Шешељ.

Додао је све изведено у договору с влашћу и да је све завршено међусобним договором.

Шешељ је до Специјалног суда, где ће бити изречена пресуда, дошао у друштву функционера СРС, међу којима су и Вјерица Радета, Немања Шаровић и Миљан Дамјановић.

Шварм: Власт рехабилитује људе и догађаје из деведесетих

Специјални суд ослободио је бивше припаднике Јединце за специјалне операције оптужби за организовање оружане побуне 2001. године. Пресуда је очекивана, сматра новинар Филип Шварм и додаје да смо сведоци тренда власти да рехабилитује људе и догађаје из деведесетих и покушава да, како каже, сатанизује 5. октобар и људе који су учествовали.

"У том смислу јесте очекивана јер је у складу са политичким трендом који влада у Србији. Имамо и неку врсту лоботомије где не постоје деведесете, онда период од 2000. до 2004, као да је цела историја почела с доласком Вучића и снс на власт", сматра Шварм.

Појављивање Војислава Шешеља испред суднице је вид притиска, сматра Шварм, додајући да је добро познато да се Шешељ састајао са Душаном Спасојевићем и Милорадом Улемеком Легијом.

"Његова улога о свим догађајима пре убиства никада није изведена, делили су исте вредности из деведесетих. Шешељ не говори у име власти, већ у име духа времена, и није случајно што је био на изрицању пресуде".

Шварм сматра да је ослобађајућом предсудом послата лоша проука, додајући да нема никакве сумње да је била реч о оружаној побуни, а не о протесту.

"Кад изађе ЈСО са маскама и дугим цевима, борбеним возилима, то није врста протеста већ побуна, изашли су с оружјем. Били су у питомијем издању испред Сава Центра, вероватно су схватили шта значи блокада. Друга ствар је контекст, дешава се после 5. октобра, када Србија, да би била на европском путу, мора да сарађује са Хагом и то озбиљно, Влада ДОС-а није била хомогена, Ђинђић је изузетно критикован у Србији. Они нису могли да им се супротставе. Побуна је била увод у убиство Ђинђића, они добијају смену начелника ресора ДБ, они постају држава у држави, од побуне, ЈСО не може нико ништа. Ђинђић покушава да изгради механизам да се супротстави екипи, а то није само ЈСО, већ и Земунски клан..када је био на прагу да то демонтриа он је био убијен. Да побуна није успела, сигурно је да би се Легија питао да ли може да удари на државу", сматра Шварм.

Поред тога, наводи Шварм, Ђинђић није био сиугран колико су полиција и војска на његовој страни и да ли би "мрднули прстом" у случају сукоба с ЈСО.

"Да ли би се партије ставиле на страну ЈСО, Ђинђић је имао везане руке, покушао је да се нагоди с ЈСО, да купи неко време и да се супротстави свему ономе што симболизује ЈСО. Побуном су били угрожени и ЈСО и Србија. ЈСО хоће са Земунским кланом да покаже ко је газда у држави и то је био пораз. Ако ви оружану побуну не смете да назовете правим именом показује се да је читава држава у страху од Легије и јединице. Они су срце таме, највећи мрак мракова деведесетих, видимо по убиствима која су починили и убиству Ђинђића. Према побуни држава је морала да наступи робусно, очигледно је Ђинђић сматрао да би то подразумевало неке жртве", рекао је Шварм.

Јовановић: Побуна ЈСО увод у убиство Ђинђића

Побуна Јединице за специјалне операције (ЈСО) била је увод у убиство Зорана Ђинђића и то никаква пресуда не може поништити, изјавио је данас председник ЛДП Чедомир Јовановић поводом одлуке суда да ослободи припаднике ЈСО оптужби за оружану побуну у новембру 2001. године.

Јовановић је у писаној изјави навео да су „злочиначко удружење и тада и данас чинили политичари, адвокати, делови тајне и јавне полиције, као и сви они којима није одговарало да Србија буде модерна држава, него су спас тражили у преживелим остацима Милошевићевог режима и онима који су у међувремену постали заштитници Милошевићевог наслеђа“.

Према Јовановићу, они су извели ЈСО на улицу тог новембра, они су покушали неколико пута да убију Зорана Ђинђића и планирали убиства његових најближих сарадника и они су пуцали 12. марта 2003. године.

„Ми имамо дуг према ономе што је радио Зоран Ђинђић, према људима који су се борили да се сазна све о чињеницама које су пратиле атентат на њега и немамо право никада да одустанемо од трагања за истином о свему што је претходило чину убиства премијера Србије“, навео је Јовановић.

Милорад Улемек, Звездан Јовановић и још пет бивших припадника Јединице за специјалне операције ослобођени су оптужби да су у новембру 2001. године извршили оружану побуну.

(Агенције - Н1)

Видети још:

Б92: Специјални суд у Београду ослободио припаднике ЈСО оптужене да су 2001. године извели оружану побуну

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер