петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ратко Божовић: Тамо где се фаворизује национално ту имамо елементе фашизма
Хроника

Ратко Божовић: Тамо где се фаворизује национално ту имамо елементе фашизма

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. фебруар 2016.

БЕОГРАД - Социолог проф. др Ратко Божовић оценио је да је у нашем друштву насиље постало доминантно и "стил живота". "У великој мери имамо нетолеранцију, не примећујмо друге и немамо апатију. Људи су насилни једни према другима и другима чинимо оно што не желимо да они чине нама. То је велика збрка, кошмар и отуђеност који су нам се догодили, можда и као последица онога што је наша новија историја", указао је Божовић за Радио телевизију Војводине.

Он је рекао да о случајевима насиља треба да се говори у медијима, али уз велику осетљивост.

"У медијима је насиље постало свакодневна слика и тако се оно представља као обично. Мора се јасно одредити да је то нешто лоше, непожељно и кажњиво, да је насиље нељудски чин", упозорио је.

Осврћући се на све чешће случајеве релативизације фашизма у Србији и Хрватској, Божовић је указао да на Балкану имамо "девастираност друштва и слабе резултате политика, и у таквим ситуацијама се кривац увек нађе у другоме".

"Фашизам кривца увек нађе у другоме", указао је социолог проф. др Ратко Божовић.

Он је подсетио на студију "Вечити фашизам" италијанског писца и семиотичара Умберта Ека, у којој се наводи да је фашизам стање вечите нетолеранције према другоме и култ велике фрустрираности која се претвара у агресију.

Он је упозорио да су балкански национализми у протеклом времену имали "обличје фашизма".

Говорећи о покушају да се рехабилитује Милан Недић, председник српске квислиншке владе за време Другог светског рата, Божовић је указао да се, када се говори у корист његове рехабилитације, често каже како је он "бринуо о својима", о свом народу.

"Мора се рећи да увек тамо где се у великој мери фаворизује национално, ту имамо елементе фашизма", нагласио је и додао да је то и даље у великој мери присутно у десничарским организацијама на Балкану.

Додао је да се тамо где је присутан екстремизам, "не воле људи већ екстремистичке идеје, које су често фикс и ирационалне".

"Фашизам је изгубио битку јер је био варварска идеологија", нагласио је саговорник РТВ-а и додао да се данас често заборавља да је антифашизам био наше већинско опредељење за време Другог светског рата. "Не можемо да искључимо антифашизам који је био наше опредељење, ако стремимо Европи", казао је.

Додаје да се ствари враћају као бумеранг, када се на време не рашчисте историјски.

"И историјска наука је била помало идеолошка, неко време се апослоутно негирало све што долази из комунизма. Сада се ситуација донекле променила", нагласио је.

На питање како коментарише да су присталице рехабилитације Недића испред суднице противницима викале "комуњаре на Бањицу", Божовић је рекао да се не бисмо стално враћали на исто, да је све то обрађено путем историјске науке, без уплитања политике.

"Бавимо се оним што би морало да припада историји, све друге је инструментализација, грешка или осујећеност", оценио је.

Политика се нама бави стално, а ми њом само на изборима

Ратко Божовић је као велики проблем оценио то што огроман број грађана апстинира од политике и од изласка на изборе.

"Људи се повлаче пред блатом и имамо неприродну ситуацију да четвртина бирачког тела одлучује о томе ко ће бити на власти", указао је Божовић.

Он је, у емисији Прави угао Радио телевизије Војводине, казао да није добро што "имамо доминацију странчарења а немамо грађанина који зна да су избори место на којем може да учини нешто за себе".

"Проблем је што људи опстају у апстиненцији јер се политика бави нама независно од тога колико се ми бавимо њом. А ми се њом можемо бавити само на изборима", нагласио је Божовић.

(РТВ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер