четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расте потражња за златом због слабог долара и пораста тражње у Кини и Индији
Хроника

Расте потражња за златом због слабог долара и пораста тражње у Кини и Индији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. септембар 2010.

Слаб долар и константна страховања од нове рецесије, највероватније ће подстаћи повећање потражње злата, предвиђају стручњаци. Иако је дошло до незнатног пада цене у односу на пре неколико месеци када је вредност злата достигла историјски највећу вредност, овај драгоцени метал и даље је сигурна и примамљива инвестиција. Аналитичари очекују да цена злата до краја године остане јака, делом захваљујући и све већој потражњи из Индије и Кине.

После четири недеље узастопног раста, високе цене злата по свему судећи не умањују потражњу. И поред цена које не падају испод 1.236 долара по унци, све је више инвеститора који су спремни да одреше кесу.

"Верујемо да је минимална цена скочила“, каже Маркус Граб, директор у Светском савету за злато.

Један од разлога за тај скок је пораст потражње, која се сваке године повећа пред почетак сезоне Индијског фестивала. Индија је једна од највећих светских увозница злата. Потражња, међутим, све је већа и у другим деловима света. Граб истиче да је куповина већа када су цене злата променљиве.

"Уколико би цена злата сада пала за 50 или 100 долара испод 1200 долара, било би све више купаца сваког дана“, објашњава Граб.

Стручњаци Светског савета за злато очекују да потражња остане висока до краја године, делом и због куповине из Кине. Кинеске власти су недавно либерализовале закон, дозволивши грађанима да купују злато. Домаћим банкама такође је омогућено да купују и продају злато како би се подстакла готовинска трговина. Неки инвеститори сматрају да би кинески улазак на тржиште злата могао да утиче на скок цена и до 1.300 долара за унцу.

Злато остаје врло примамљива роба за оне које брине инфлација и последице све веће задужености највећих светских економија. Злато је најпривлачније због тога што одржава вредност, па не чуди што су Централне банке и државе највећи власници светских залиха тог драгоценог метала.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер