петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Грађани не треба да се плаше измене Закона о ГМО; биће забрањено њихово узгајање, а промет ћемо де јуро дозволити, а де факто онемогућити
Хроника

Расим Љајић: Грађани не треба да се плаше измене Закона о ГМО; биће забрањено њихово узгајање, а промет ћемо де јуро дозволити, а де факто онемогућити

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. децембар 2017.

Министар трговине Србије Расим Љајић је данас изјавио да грађани не треба да се плаше измене Закона о генетски модификованим организмима (ГМО), јер ће остати забрана њиховог узгајања.

"Ако дође до измена, у закону ће бити стриктно наглашено да је забрањено узгајање генетски модификованих организама, а услови промета ће бити тако рестриктивно постављени да ће фактички бити онемогућен", рекао је Љајић.

Он је тако одговорио новинарима на питање о преговарачком Поглављу 30 са ЕУ, о економским односима са иностранством, којим се између осталог предвиђа промет ГМО.

"Наш интерес је да ми ту ствар учинимо транспарентном… Мора да се назначи да та храна садржи производе који имају елементе ГМО-а, односно да се постави 10 услова за транспорт таквих производа, који ће га де јуро дозволити, а де факто онемогућити", рекао је Љајић.

Додао је да то није никакава превара и да Србија на то има право јер "Светска трговинска организација каже да не можете забранити транспорт и промет неког производа, а можете да поставите услове за његов промет".

Истакао је да је интерес Србије да буде у СТО, о чему се преговора на два нивоа, и са сваком чланицом СТО посебно.

"Чланице СТО су три четвртине земаља света. Свега 13 земаља не води никакве преговоре нити има амбицију да постане члан СТО", рекао је Љајић.

„Отклоњено седам од тринаест баријера у трговини са БиХ

Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је да је од 13 баријера у трговини Србије и Босне и Херцеговине отклоњено седам, да ће две бити отклоњење до краја јануара 2018. године, као и да остају још четири баријере које треба решити.

Љајић је са министром спољне трговине и економских односа БиХ Мирком Шаровићем потписао Протокол о уклањању нецаринских баријера у трговини, у Палати Србија, што је био и један од закључака састанка председника Србије Александра Вучића са члановима Председништва БиХ у септембру ове године у Сарајеву.

Љајић је навео да се од преостале четири баријере једна односи на извоз пива из Србије у БиХ, друга се тиче граничних прелаза Котроман - Вардиште и Љубовија - Братунац, трећа се односи на преференцијални третман у јавним набавкама и четврта на привремени увоз одређених моторних возила.

Љајић је казао да све те баријере нису класичне баријере које једна земља уводи према другој, већ се ради о неусклађености прописа и различитим тумачењима прописа или непримењивању протокола који су већ потписани.

"Нама је интересе да имамо већи слободан проток људи роба и капитал", рекао је Љајић и додао да је робна размена са БиХ ове године за 200 милиона евра већа него у првих 10 месеци прошле године.

Љајић је казао да су договорени састанци једном у три месеца, а на њима ће се разматрати да ли постоје нове препреке и проналазити механизми за њихово отклањање.

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић рекао је да је Србија други најважнији спољно-трговински партнер БиХ, поред Немачке, додајући да идуће године очекује раст трговинске размене две земље од 14-15 одсто.

"Мислим да смо учинили значајан корак како би унапредили наше трговинске и економске везе, и како би олакшали трговину привредама једне и друге земље", рекао је Шаровић.

Шаровић је указао да је уклањање баријера сталан захтев привреда две земље, наводећи да је најважније успоставити механизме за баријере које ће се појављивати у будућности.

"Овај пут смо отклонили баријере које су можда највише сметале економијама две земље, а то је питање извоза млека и млечних производа из једне у другу земљу, извоза пилећег меса, воћа, поврћа, малина, као и извоза производа од челика, и друге баријере на које су привредници указивали, као што је питање трговине са водом, соковима", рекао је Шаровић.

Додао је да ће уштеде укидањем баријера осетити привреде обе земље, које су снажно опредељене за унапређење економских и трговинских односа.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер