петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Друга влада у Приштини која пада због такси, верујем да ће бити укинуте
Хроника

Расим Љајић: Друга влада у Приштини која пада због такси, верујем да ће бити укинуте

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. јун 2020.

 Министар трговине, туризма и телекомуникација и председник Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић изјавио је у Новом дану да је ово друга влада у Приштини која пада "фактички због такси". "Прва Харадинајева влада је пала због тога што је увео таксе од 100 одсто, ово је друга влада која на директан или индиректан начин пада због такси или реципрочних мера. Верујем да ће оне бити на неки начин уклоњене, да почне трговина нормално да функционише, а с друге стране да се отвори простор политичком дијалогу", каже он.

Према његовим речима, "штета од, пре свега такси које су првобитно уведене од 100 одсто и сада ових реципрочних мера на дневном ниову се мери у просеку око милион евра".

"Мера реципроцитета је још гора и тежа за трговину него таксе. Роба на Косово иде, али то није роба из Србије, наши превозници превозе страну робу, њима не траже никакве посебне документе и сертификате, већ оне уобичајене", каже он.

Како је рекао, "ово је друга влада на Косову која пада фактички због такси".

"Прва Харадинајева влада је пала због тога што је увео таксе од 100 одсто, ово је друга влада која на директан или индиректан начин пада због такси или реципрочних мера, друга странка по јачини у тој влади ДСК Иса Мустафа је инсистирао на укидању мера јер на томе инсистирају САД, мислим да ће, с обзиром на састав те владе, оне бити укинуте или суспендоване на неки рок, верујем да ће оне бити на неки начин уклоњене, да почне трговина нормално да функционише, а с друге стране да се отвори простор политичком дијалогу", каже он.

Према његовим речима, свакако да је добро да дијалог што пре отпочне.

"Предуслов је укидање свих баријера у трговини између централне Србије и Косова, међународна заједница бар декларативно показује интерес за наставак дијалога. Нисам велики оптимиста, кад год тај дијалог да почне, да ће дати неки резултат, бар не у неком кратком временском периоду, ја бих волео да се то догоди, али не знам само како да се догоди", каже он.

Не мисли, каже, да су САД промениле позицију кад је у питању независност Косова.

"Ко год дође на власт у САД ту позицију неће променити. Морамо да сарађујемо са сваким, не само у САД, него у било којој земљи света", каже он.

"Трговина и трговци положили овај испит"

Говорећи о последицама пандемије коронавируса на привреду, каже да ћемо, уколико дође до другог таласа, сигурно бити много припремљенији него за први талас".

"Он је дошао изненада, неочекивано у целом свету, имајући у виду тај изненадни карактер ове кризе, димензије кризе на глобалном плану. главна заслуга иде нашим произвођачима, трговцима, нисмо имали дужи период да имамо несташицу нечега, трговина и трговци су положили овај испит, а заслуга је на томе да имамо добру сировинску базу", каже он.

Како је рекао, онлајн трговина расте из године у годину, за време пандемије јесте скочила, а видећемо колико је трајно, додаје.

"Свакодневно могуће пријављивање за ваучере"

Када је реч о туризму, каже да ће се видети колика ће штета на крају бити.

"Нема сумње да ће бити велика. Наша је првобитна процена била да је то бити само на основу девизног прилива, онда смо имали март где је девизни прилив био дупло бољи. У првих пет месеци ова штета ће бити мања него прогнозирана, а колика ће на крају бити штета, то зависи од ових кључних месеци. Да ли ћемо успети да доведемо део страних туриста или не, наш главни адут су манифестације које се сад одржавају током августа месеца", каже он.

Сваке године имамо из земаља бивше Југославије 25 одсто укупног броја страних туриста, из земаља ширег окружења имамо још око 14 одсто, каже он.

"То је 40 одсто од укупног броја страних туриста, у овом тренутку ми рачунамо на те туристе, када причамо о туристима. Фокусирани смо у овом тренутку на домаће госте са акцијом са ваучерима, поспешивањем, кампањом, где покушавамо да наше туристичке дестинације учинимо видљивим. Пријава ће трајати све до новембра, имамо 400.000 ваучера, до сада је из овог контингента подељено 65.000, свакодневно људи могу да се пријављују", каже он.

Како је рекао, Врњачка Бања је скоро попуњена за јул и август, Златибор такође, Сокобања...

"Већ имамо неке најаве да би туристичка сезона, што се тиче домаћег госта, могла да буде јако добра. Сеоски туризам је био један од мотива са ваучерима, да поспешимо та мала сеоска газдинства, издаваоце приватног смештаја на селима, оне који се баве етнотуризмом, то је била првобитна замисао са акцијом са ваучерима", каже он.

"У Црну Гору извозимо као у Кину, Америку и Турску заједно"

Коментаришући односе на релацији Београд-Подгорица, каже да мисли да је наш интерес да имамо добре односе са свим земљама у региону.

"Те тензије се некад морају окончати, не можете вечно живети са својим комшијама у тензијама. Кад сам говорио о тим односима, говорио сам језиком врло једноставних бројки које говоре о том односу, ми у Црну Гору извозимо једнако као у Кину, Америку и Турску заједно. Црна Гора има интерес да то препозна, да се оствари потпуно слободан проток људи, они имају интерес, као што имамо и ми, јер ми током летње сезоне продајемо више робе Црној Гори него иначе", каже Љајић.

Истиче да "желимо нормализацију, желимо да се ова ствар што пре реши".

"Верујем да ће државни органи да ревидирају ову одлуку и омогуће да и туристи из Србије нормално путују", каже он. 

"Економија мора да буде испред политике"

Према његовим речима, "економија мора да буде испред политике".

"Заиста мислим да у суштинском смислу нема напретка у било ком друштву у било којој земљи у којој је политика прва о којој се говори. Економија мора да буде на првом месту, то звучи као фраза, али ја то суштински говорим, дебата јесте потребна и око других тема", каже.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер