субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рамуш Харадинај за "Фајненшл тајмс": Брисел мора озбиљније да схвати аспирације Приштине ка ЕУ; Потпуна нормализација односа значи да Србија призна независност Косова
Хроника

Рамуш Харадинај за "Фајненшл тајмс": Брисел мора озбиљније да схвати аспирације Приштине ка ЕУ; Потпуна нормализација односа значи да Србија призна независност Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. децембар 2018.

 Премијер привремених косовских институција Рамуш Харадинај упозорио је Брисел да мора озбиљније да схвати аспирације Приштине ка ЕУ.

Он је истакао да Брисел то мора да учини како би избегао продубљивање нестабилност на Балкану и оптужио Србију да се понаша у интересу Русије како би дестабилизовала регион.

Харадинај је то рекао у интервјуу за "Фајненшл тајмс" и при томе оптужио Србију и за дипломатску офанзиву којом подрива "државност Косова". 

"Верујемо да нам је Европа дала шансу, план пута, да постанемо чланица ЕУ и захвални смо на томе", рекао је Харадинај и додао да лидери ЕУ нису адекватно одговорили на жалбе Приштине на Београд. 

Према његовим речима, док је ЕУ улагала средства и особље да нормализују Косово и регион, Србија је радила против жеље ЕУ да стабилизује Западни Балкан, а у интересу Русије да ситуацију у региону "очува у хаотичном стању". 

Како наводи Фајненшл тајмс, ове изјаве Харадинаја долазе у време појачаних тензија између Београда и Приштине, подсећајући да ће косовска Скупштина 14. децембра гласати о формирању регуларне војске. 

ФТ подсећа и на таксе од 100 одсто које је прошлог месеца Приштина увела на увоз робе из Србије, након што је Београд одбио да подржи чланство Косова у Интерполу, а за које Харадинај каже да ће бити укинуте једино ако Србија призна независност Косова. 

"Нисмо то урадили јер смо арогантни - нисмо имали избора. Дуго смо се опирали да предузмемо ову меру, али сада нисмо имали другог излаза. Таксе ће бити укинуте потпуном нормализацијом, а потпуна нормализација значи признавање", рекао је Харадинај. 

Лист наводи да је више од 110 држава признало независност Косова, али да Србија, Русија, Кина и пет земаља ЕУ то нису учиниле. 

Подсећа се да у дијалогу са Приштином, Београд инсистира да сваки могући споразум не укључује признање независности. 

Како је Харадинај рекао, Србији је дозвољено да "води непријатељску кампању против Косова и подрива шансе суседа да се придружи ЕУ", док наставља свој процес придруживања ЕУ. 

Висока преставница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини позвала је Приштину да одмах укине тарифе јер су у супротности са ЦЕФТА споразумом, док је комесар ЕУ за проширење Јоханес хан путовао и у Београд и у Приштину како би посредоваижо у постизању компромиса у вези тарифа, пише ФТ. 

"Жалили смо се Европској комисији свих ових година да Србија не поштује ЦЕФТА, нити бриселске споразуме, нити обећања која је дала за столом, али они нису толико фокусирани на нас", рекао је Харадинај, мислећи на споразуме постигнуте између Београда и Приштине од 2011. године. 

Лист наводи и да је увођење тарифа на робу из Србије повећало популарност Харадинаја и омогућило му веће поверење у односу на косовског председника Хашима Тачија у вези потенцијалног споразума са Београдом. 

Говорећи о идеји промена граница или размене територија, Харадинај је оценио да је то опасно за регион, док ФТ наводи да ту идеју подржавају Тачи, председник Србије Александар Вучић и поједини европски лидери. 

"Нема смисла да се укључимо у овај споразум у замену да Србија призна чињеницу да Косово постоји. Признала нас је половина чланица Уједињених нација", рекао је Харадинај. 

ФТ наводи да велика већина грађана Косова подржава идеју придруживању ЕУ, али да дубоко незадовољство изазива чињеница да не могу да путују у земље Шенгена без споразума. 

Како се наводи, грађани се надају да ће ЕУ одобрити визну либерализацију пре него што Румунија преузме председавање ЕУ.

Након седнице Владе Косова премијер Рамуш Харадинај је изјавио да су идентификовали нове могуће мере против Србије, али да ће их увести само ако Србија настави притисак и агресивне поступке према Косову.

"Ми смо идентификовали све потенцијалне поступке које можемо предузети, они су спремни, али мислимо да је тарифа од 100 одсто дала свој резултат. Ми би предузели даље кораке ако Србија настави са агресивним поступцима као што је поступала у прошлости. Неприхватљиво је задржавање, посланика попут Слободана Петровића, то је пракса полицијских и диктаторских држава. То се тако не ради, да се прети и сатанизују посланици. Ако Србија настави са агресивним поступцима онда ми имамо листу мера које су спремне", рекао је Харадинај.

Харадинај је оптужио високу представницу Европске уније Федерику Могерини да је она уништила дијалог и да је, нажалост, након толико труда и инвестиције дошло до оваквог поремећаја, рекавши да је њен став за Владу Косова неприхватљив и неважећи.  

"Госпођа Могерини је уништила дијалог. Пореметила је дијалог који је имао за циљ нормализацију односа између Косова и Србије, претворивши га у дијалог о територији, границама или разменама, а веома добро знамо шта то на Балкану подразумева, то је дестабилизација. Она је такорећи нанела штету нашем региону дозволивши да се овакве дискусије воде, као и да се и она изјашњава о том питању", сматра Харадинај.  

На питање шта се дешава са оставкама четири градонацелника општина на северу Косова, Харадинај је рекао да разматрају њихове оставке "које је тешко разматрати јер је службене документе тешко квалификовати као такве под косовском јурисдикцијом, где се говори о ентитету Косова и Метохије, који према Уставу Косова не постоји".

(Танјуг-Н1)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер