уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Караџић: УНХЦР превозио оружје
Хроника

Радован Караџић: УНХЦР превозио оружје

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. мај 2011.

Хашки оптуженик, некадашњи председник Републике Српске, Радован Караџић затражио је од Високог комесаријата УН за избеглице документе који се односе на транспорт наоружања и муниције у БиХ од маја 1992. до октобра 1995. године у којима је, како је навео, ова организација "намјерно или ненамјерно" учествовала, саопштено је из Хашког суда.

У писму високом комесару Антонију Гутерешу, Караџић је затражио копије свих белешки или извештаја са састанака које су током рата у БиХ са њим имали представници УНХЦР у вези са слободом кретања хуманитарне помоћи или становништва, пренела је РТВ Републике Српске.

Караџић је у писму објаснио да је он оптужен за "негирање слободе кретања хуманитарне помоћи као дио удруженог злочиначког подухвата", па би документи који потврђују да је он "много пута допринио кретању конвоја УНХЦР помогли његовој одбрани да покаже да такав удружени злочиначки подухват није постојао", а да је он лично "деловао на унапређењу слободе кретања хуманитарне помоћи".

Он је навео да му је тражени материјал важан и због оптужби за присилно премештање муслиманског и хрватског становништва.

Караџић истиче да би белешке и записници са његових састанака и контаката са УНХЦР показали да су "муслимани и Хрвати често захтевали да напусте подручја на којима су живели", а да се он залагао за "принцип да онима који желе да остану то треба омогућити уз пуно поштовање њихових права".

"Записници о шверцу оружја и друге војне опреме у конвојима УНХЦР важни су да се покаже због чега је за нас било неопходно да задржимо контролу над таквим конвојима и прегледамо садржај и да такви прегледи нису били дио удруженог злочиначког подухвата или резултат лоших намера", истиче Караџић у писму Гутерешу.

Суђење Караџићу, које је прекинуто 21. марта, биће настављено 31. маја.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер