уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Караџић: Рат у БиХ је био "рат између Срба"
Хроника

Радован Караџић: Рат у БиХ је био "рат између Срба"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. фебруар 2010.

Бивши председник Републике Српске Радован Караџић изјавио је у интервјуу за "Ал џазиру" да је рат у БиХ био "рат између Срба, пошто су муслимани из БиХ - Срби, који су током турске владавине прешли на ислам".

"То је био рат који нисмо желели. Није нам било у интересу да будемо непријатељи. Наши сукоби увек су трагични по све народе у БиХ и од користи само за трећу страну. Да су муслимани у БиХ имали друго руководство почетком деведесетих година, рат се могао избећи" - рекао је Караџић новинару катарске телевизијске станице Раџеху Омару.

Он је објаснио да "није присуствовао суђењу, јер му није дато адекватно време за припрему".

"Не желим да будем као биљка изложена снегу и киши без икакве шансе за учешће. Ако би тако нешто морао да учиним то би била срамота како за мене тако и за трибунал" - објаснио је Караџић и додао да се нада ће имати фер суђење.

Говорећи о свом животу током вишегодишњег скривања и "др Драгану Дабићу", чији је идентитет преузео, Караџић је навео да "постоји изрека – "ко умире од страха суочава се са вишеструком смрћу", тако да је он "живео и није умро".

 Одговарајући на питање колико је као личност заиста био "доктор Дабић", Караџић је одговорио да "као доктор Дабић није чинио ништа што не би радио Радован Караџић".

"Док је Радован Караџић био лекар у научној медицини, доктор Дабић је практиковао традиционалну медицину, која је присутна више хиљада година. Верујем да су те две врсте медицине часне и да би требало да буду интегрисане. Нема разлога да се одустане од богатог искуства старих култура. У том смислу, доктор Дабић је био Радован Караџић и обратно" - објаснио је он.

Говорећи о споразуму са Ричардом Холбруком, Караџић је навео да му је "Холбрук, који је радио у име међународне заједнице, укључујући Савет безбедности УН, обећао да уколико поднесе оставку на своје функције председника Републике Српске и Српске демократске странке, не учествује у изборима и повуче се из јавног живота - неће бити кривично гоњен у Хагу".

"Ја сам своје обећање испунио. Још чекам да то учини и Холбрук" - закључио је Караџић.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер