понедељак, 12. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Караџић био у Сребреници у августу 1995. из верских разлога
Хроника

Радован Караџић био у Сребреници у августу 1995. из верских разлога

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2011.

Хаг - Бивши телохранитељ Радована Караџића, Небојша Ристић рекао је пред Трибуналом да је Караџић у августу 1995. у Сребреници присуствовао постављања крста.

 "Било је то освештавање или неки други верски обред, не знам тачно, бавио сам се безбедношћу", рекао је Ристић.

Он је казао да је Караџић обишао и православну цркву у Сребреници која је била "потпуно уништена" и у којој су "непријатељске снаге, док су биле ту, држале животиње".

На питање тужиоца да ли је у Сребреници видео и џамију, Ристић је одговорио да се "не сећа".

Ристић је посведочио и да је био присутан када се Караџић, 1995. у Бијељини, састао са Жељком Ражнатовићем Арканом "на паради и смотри" Ражнатовићеве паравојске.

Већи део испитивања Ристића, тужилац је посветио локацијама на Палама на којима је Караџић током рата живео и радио. Сведок је потврдио да су на тим локацијама била средства везе, као и независни извори струје.

Као врховни командант ВРС, Караџић је на Палама примао високе официре, али "чешће почетком рата 1992-93", него касније, изјавио је Ристић.

Током унакрсног испитивања, Караџић, који се брани сам, сугерисао је, а сведок је то потврдио, да је његова посета Сребреници у августу 1995. била кратка и верског карактера, те да се председник РС није састајао са официрима ВРС.

Караџић је сведока питао да ли је у то време знао да се у Сребреници десило ишта осим војне акције и да ли је током посете ико поменуо убиства или незаконите радње.

Ристић је одговорио негативно: "Ја сам у то време знао само за војну акцију и за одбегле групе у околини... Не сећам се да је било коментара о убијању".

"Какав је био мој однос према злочинима", питао је затим оптужени, на шта је сведок узвратио да је Караџић увек осуђивао злочине, без обзира над ким су били почињени.

Караџић је тврдио и да "до последњег тренутка" није имао план за напуштање Сарајева, као и да је сву имовину оставио у свом стану који је "5. априла 1992. био девастиран митраљеском ватром".

"Моја породица изашла је из Сарајева у последњем тренутку, под кишом метака такорећи", рекао је Караџић, а сведок, који је пратио чланове породице, то је потврдио.

Караџић је сведоку поставио и више питања о свом приватном животу током рата у БиХ.

"Да ли сте ме икад видели да одлазим у коцкарнице и коцкам се", питао је Караџић. "Никада то нисам видео, немам сазнања", гласио је одговор Ристића.

Караџић је сугерисао да се увек "оштро супротстављао миту и корупцији и тражио да сви у политици буду чисти као сунце", те да су сви који су били уз њега током рата осиромашили.

"Познат ми је тај ваш став", узвратио је сведок, потврдивши да су сви из Караџићеве пратње били "осиромашили".

"Били сте у мојој кући, јесте ли приметили да се моја породица богатила или сиромашила током рата", питао је Караџић.

"Нисам приметио да се богатите, остали сте исти као кад сам вас упознао", одговорио је Ристић.

Караџић је тврдио да су га официри ВРС на Палама посећивали "куртоазно", пошто их је пут туда водио из других крајева у пролазу ка Главном штабу ВРС у Хан Пијеску.

На Караџићево питање "да ли су Пале биле опасно или безбедно место за Муслимане", сведок је, међутим, отћутао пар минута, после чега га је оптужени питао да ли је икада чуо "за иједан случај прогона паљанских Муслимана".

"Нисам чуо", одговорио је Ристић, чије сведочење је окончано.

Према речима сведока Ристића, он је Караџића обезбеђивао до 2000. године, као и да је до 1992. године био запослен у Српској демократској странци, а до тада у ресору Државне безбедности МУП РС.

Ристић је навео да је био Караџићев телохранитељ и након што је он напустио дужност предесдника Републике Српске 1996. године. То је било, како је рекао Ристић, његово задужење као припадника МУП РС.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер