петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Јелашић: Aко се смање акцизе мора се повећати ПДВ
Хроника

Радован Јелашић: Aко се смање акцизе мора се повећати ПДВ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. април 2010.

ПРИЈЕПОЉЕ – Гувернер Народне банке Србије (НБС) у оставци Радован Јелашић данас је изјавио да би пад прихода буджета услед евентуалног смањења пореза на зараде морао да буде надокнађен додатним опорезивањем људи који зарађују изнад просека у Србији.

"Уколико би се смањиле и акцизе онда је повећање пореза на додату вредност (ПДВ) једина преостала резерва за надокнађивање прихода буджета за којом ће држава, хтела то или не, посегнути", рекао Јелашић у Пријепољу где је о монетраној политици и економској ситуацији у земељи разговарао са привредницима и председницима четири суседне општине.

Поводом оцена да је Србија изашла из економске кризе, Јелашић је рекао да се о томе може говорити "тек после мајске посете представника Међународног монетарног фонда (ММФ) Србији".

"Ако смо у прошлој години имали пад бруто друштвеног производа од три одсто, а ове године ћемо највероватније имати раст од 1,5 одсто, то је свакако позитиван знак. Међутим, грађани о кризи суде углавном на основу зарада и њиховог реалног раста", рекао је гувернер у оставци.

Он је додао да ће током посете Мисије ММФ најважнија тема бити да ли постоје услови за одмрзавање плата буджетских корисника и пензија.

"Тај евентуални договор ће пресудно утицати на релевантну оцену да ли смо изашли из кризе, или смо још увек у њој", рекао је Јелашић.

Јелашцих је данас у Музеју у Пријепољу отворио изложбу "Новац на тлу Србије" са бројним експонатима који представљају својеврсну историју новца на овом подручју од античког периода до националне монете у обновљеној Србији, новца Југославије и Народне банке Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер