субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радослав Стојановић: Могућа нова резолуција о Косову
Хроника

Радослав Стојановић: Могућа нова резолуција о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. март 2010.

Мишљење Међународног суда правде о легалности проглашења независности Косова тражила је Генерална скупштина Уједињених нација, тако да после одлуке МСП, питање усвајања нове резолуције о Косову мора покренути онај ко је мишљење и тражио, каже професор међународног права и бивши заступник Србије пред тим судом Радослав Стојановић.

"Дакле, то мора да учини Генерална скупштина УН", рекао је Стојановић за "Дневник". "Мишљење Међународног суда правде ће, пре свега, говорити о томе да ли је отцепљење Косова у складу с међународним правом или није, и ако Суд каже да није у складу с међународним правом, може се очекивати да Генерална скупштина, која је то мишљење и тражила, покрене одговарајућу процедуру како онда то питање решити." Стојановић је навео да постоји могућност да буде усвојена нова резолуција Савета безбедности, у којој би било наведено да се Косово бесправно отцепило и да тај чин нема правни ефекат.

"Дакле, само мишљење МСП ништа не може да промени, већ то мора бити одлука Савета безбедности, који је, уосталом, и донео Резолуцију 1244 која говори о статусу Косова", објаснио је он.

Према његовим речима, мишљење МСП ће имати значај за будуће случајеве у смислу да се таква ситуација, када постоји једнострано проглашење независности, не може признати.

Државе које су признале независност, додао је он, "неће променити своју одлуку и инсистираће на једином што је сада могуће, а то су преговори о последицима отцепљења".  

"Преговори су могући о томе како решити низ питања које постоје између Србије и Косова, а она су и економским, имовинском и правним питањима између Србије и Косова, као и питање расељених", рекао је Стојановић.

Он је закључио да су све то теме које заслужују да се о њима преговара и да би то била "најзначајнија последица оваквог саветодавног мишљења".

(Блиц)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер