субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радмило Јанковић: Велики број људи стекао неку врсту имунитета, ускоро ћемо имати два милиона ревакцинисаних
Хроника

Радмило Јанковић: Велики број људи стекао неку врсту имунитета, ускоро ћемо имати два милиона ревакцинисаних

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. април 2021.

 "У наредном периоду ће се вирус ширити међу оним најтврдоглавијим и нажалост они ће умирати. Умираће и они који из неког разлога не могу да се вакцинишу", упозорава заменик директора Клиничког центра "Ниш" Радмило Јанковић. Ипак, у разговору за Нова.рс он износи и једно охрабрујуће предвиђање: "У наредном периоду сигурно више нећемо имати тако велике пикове са дневним бројем заражених од 6.000, 7.000 или 8.000. Већ је велики број људи стекао неку врсту имунитета, првенствено тако што је прележао корону. Ускоро ћемо имати и два милиона ревакцинисаних", сматра Јанковић.

 Наш саговорник напомиње да је ситуација мало лакша и да се број пацијената на болничком лечењу смањује. Ипак, медицинари су и даље оптерећени.

„Ситуација је мало лакша, што се тиче капацитета, али су људи и даље на измаку снаге, и даље немамо простора да пошаљемо људе на годишње одморе. Ако наставимо овим темпом смиривања и током празника, вероватно ћемо једну етажу Клиничког сцентра варатити у нековид. Ипак, бићемо дуже време оптерећени са клиничким сликама које се компликују и пацијентима који се преливају у јединице интензивне неге“, објашњава Јанковић.

На основу досадашњег искуства, нашем саговорнику се чини да „ситуација иде ка смиривању“.

„Видим да је смиривање више последица вакцинације него поштовања мера које се, заправо, уопште не поштују“, примећује Јанковић.

Он напомиње да је на у Клиничком центру Ниш до сада вакцинисано и 370 особа са алергијама и пратећим здравственим тегобама. Они су вакцинисани у безбедним болничким условима и није било нежељених реакција.

Доктор Јанковић се осврнуо и на смрт деведотогодишњег дечака који је данима био на респиратору и за кога лекари, упркос беспоштедној борби, нису успели да се изборе.

„Нажалост, то је само једна од битака коју смо изгубили, ми и колеге широм Србије. Цовид 19 је јако тешка болест, ни наука још није продрла у то да знамо које су особе осетљивије, које ће развити тешке клиничке слике. Ми смо овде губили јако младе људе од по 20 и нешто година, који су били потпуно здрави и једва да су имали неки фактор ризика. Имали смо праве драме када смо губили мајке на порођају, на сву срећу успели смо децу да спасимо. Свакога дана имамо неке нове људске драме и породице које леже овде на јединицама интензивне неге. Можете видети да је, рецимо, неко од супружника на респиратору, а недолеко од њега лежи његов партнер. Имали смо и оне најмлађе пацијенте, кроз нашу болницу прошло је неколико стотина деце. Углавном су пролазили са лакшим или умерено тешким клиничким сликама. У случају преминулог дечака, болест је напредовала у нежељеном правцу и увек нас таква ситуација максимално растужи. Ипак, не одустајемо и настављамо борбу за сваког пацијента“, поручује доктор Јанковић.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер