петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раде Станић: Гнев и равнодушност
Хроника

Раде Станић: Гнев и равнодушност

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. мај 2011.

Жаба је прогутана. Само је питање да ли је то могло да се догоди и пре. Теоретичари завере одговориће одречно. Они неће поверовати да је случајност то што је висока функционерка ЕУ Кетрин Ештон баш јуче дошла у Београд

Можда ће тражити и да се промисли да ли је косовска председница Атифете Јахјага била једини разлог због кога Борис Тадић није отпутовао у Пољску, где је могао да се види са Бараком Обамом. А можда ће тврдити да је званични Београд заправо чекао да види какав ће извештај главни тужилац Серж Брамерц поднети, па пошто је видео да није најсрећнији, одлучио је да ухапси генерала, јер га, је ли, већ годинама држи на оку и само чека тренутак у коме ће за њега добити најбољу цену.

Други теоретичари, мало другачије политичке провинијенције, тврдиће да је Младић ухапшен случајно и да га српске безбедносне службе никад не би нашле да су га јуриле према задатом плану и програму. А тај ће закључак извести из тога што су за хапшење Младића пре српског тужиоца за ратне злочине сазнали хрватски медији.

Како год тумачили изненадно хапшење у Лазареву најтраженијег човека, јуче су задовољство због тога показали само политичари, а ни они не сви. Србија је извршила, је ли, међународну обавезу, то јој отвара пут евроинтеграција. Обичан свет је у већини био равнодушан или незадовољан.

Јер незадовољство и гнев просечног Србина не изазива захтев да Младић одговара за ратне злочине. Да се не лажемо, Младић треба да одговара, све да је у Сребреници убијено осам, а не осам хиљада људи, две или шест хиљада, како ко већ лицитира. Српску фрустрацију изазива неколико чињеница од којих је неколико у директном сукобу са осећајем правде: између осталих и она да су за злочине над Србима кривци осуђени на казне које су неколико десетина пута мање од оних које су записане Србима. Или су, што је још трагичније, ти злочинци потпуно ослобођени оптужби и слављени у својим срединама као највећи хероји.

Да ли је Младић херој или злочинац - то је највећа жаба коју ће Србија у овом случају морати да прогута. А чека је још једна.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер