петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рада Трајковић: Вучић и Тачи су готово у дневном контакту, синхронизују своје деловање, користе све начине да један другога подрже - то је један тим на истом задатку
Хроника

Рада Трајковић: Вучић и Тачи су готово у дневном контакту, синхронизују своје деловање, користе све начине да један другога подрже - то је један тим на истом задатку

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. децембар 2018.

Председница невладине организације "Европски покрет на Косову" и бивша посланица Скупштине Косова Рада Трајковић изјавила је у Новом дану да председник Србије Александар Вучић "користи Србе са простора Косова и Метохије да решава велика државна питања или их злоупотребљава кријући немоћ и губљење ауторитета у међународним круговима".

Трајковић оцењује да председник Косова Хашим Тачи "има добру, транспарентну и нетранспарентну, комуникацију са председником Србије".

"Они су готово у дневном контакту, они синхронизују своје деловање, потпомажу се на различите начине, користе све начине да један другога подрже. Углавном, то је један тим на једном задатку", казала је Трајковић.

Према њеном мишљењу, "Срби испод Ибра не би могли да опстану кроз пројекат поделе Косова".

"Вучић и Тачи не схватају да се ти преговори не воде у неком вакууму, ти преговори се воде у окружењу врло нестабилних држава. Само незрела политичка елита покушава, иако има подршку негде у свету, да инсталира пројекат Блиског истока 2 на Балкану кроз пројекат поделе Косова. То је опасан пројекат који најдиректније угрожава не само нас Србе испод Ибра већ и читав регион", сматра Трајковић.

Каже да је највећи проблем то што је Вучић прихватио да преговара о решавању статуса Косова.

Милан Радоичић одређује ко ће да буде градоначелник у свих десет општина и одређује ко ће да буде министар у Влади Косова.

"И да не буде поделе, да се то спречи, ми већ имамо последице - у последње време, од јасније промоције поделе Косова, преко 9.000 Срба се иселило са простора Косова и Метохије. И то су најмање Срби испод Ибра, највећи проценат се исељава са севера Косова", рекла је Трајковић.

Оцењује да ситуација на Косову није драматична толико колико се то чини пратећи медије у Београду.

"Посебно није драматична за нас Србе са простора Косова и Метохије. Још увек су нам рафови препуни разних артикала, знам да се Грачаница, ја сам дуго водила здравство, одавно снабдева кисеоником са Косова... Мислим да је ово више драма за Београд, више ће ударити буџет државе и привредника у остатку Србије него што ће на директан начин угрозити стабилност Срба", каже она.

Говорећи о повећању такси на увоз робе из Србије, Трајковић је оценила да је одлука политичка, а не економска, са ограниченим веком трајања.

"Ако посматрамо кроз призму економије, она угрожава све становнике Косова и Метохије, посебно привреднике и пре свега Албанце. Притисак је велики албанских бизнисмена на Владу Косова", каже она.

Она додаје је тиме премијер Косова Рамуш Харадинај, који је у сукобу са председником Тачијем, желео да заустави преговарачки процес.

Трајковић закључује да Харадинај има "готово једнодушну подршку у албанском друштву - од елитних кругова до народа".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер