петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Путин критикује ЕУ и Украјину, Москва прихватила посматраче ЕУ
Хроника

Путин критикује ЕУ и Украјину, Москва прихватила посматраче ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. јануар 2009.

Русија прихватила посматрачку мисију која ће надгледати испоруку гаса земљама Европске уније преко Украјине, чиме је отворила пут за обнову снабдевања руским гасом, саопштило је чешко председништво ЕУ.

Руски представници у преговорима о нормализацији снадбевања Европе гасом прихватили су вечерас ангажовање посматрача из Европске уније на територији Украјине, што би требало да значи да ће ускоро бити нормализоване испоруке тог енергента.

"То ангажовање посматрача требало би да доведе до тога да буду настављене испоруке руског гаса чланица ЕУ", наводи се у саопштењу председавајуће ЕУ Чешке.

Званичници Европске уније раније данас саопштили су да руска страна није прихватила договор ЕУ и Украјине о упућивању европких посматрача на гасоводе у Украјину.

Москва, како је речено у Бриселу после разговора, тражи да и руски стручњаци надзиру обнову испорука руског гаса Европи преко украјинског гасовода.

Како је саопштио европски комесар за енергију Андрис Пибалгс, преговори ће се наставити и Европска унија је ће сутра упути посматраче у Украјину, али Кијев и Москва морају да се нагоде о упућивању руских посматрача, експерата који би надзирали проток руског гаса за Европу.

"Ја сам покушао да уверим руску страну да ће посматрачи Европске комисије бити објективни, али они од почетка инсистирају на учешћу руских посматрача", рекао је европски комесар.

Пибалгс је истакао да лично нема ништа против учешћа руских посматрача, али да је на Украјини као сувереној држави да о томе одлучи.

Пибалгс је објаснио да Украјинци нису рекли да не прихватају руске  посматраче, али се мора још видети каква овлашћења тражи за њих Москва и шта је спремна да прихвати украјинска влада.

Европски комесар је, ипак, био оптимиста, рекавши да ће "бити споразума, али очигледно да га нема данас".

Посматрачи ЕУ у Украјини требало би да надгледају транзит руског гаса према остатку Европе.

Европски званичници су саопштли да су руски премијер Владимир Путин и чешки Мирек Тополанек обавештени о засад неупешним преговорима о обнови испорука руског гаса Еропи.

Руска верзија

Потпредседник "Гаспрома" Александра Медведев, међутим, тврди да је Украјина одбила да потпише протокол о стварању система међународне контроле над транзитом руског гаса у Европу.

После разговора са европским комесаром за енергетска питања Андрисом Пибалгсом, Медведев је руским новинарима рекао да "политичке несугласице у Украјини тој земљи не омогућују да реализује већ постојеће договоре".

Медведев је подсетио да је председник Украјине Виктор Јушченко одобрио идеју стварања групе за мониторинг, коју је предложила немачка канцеларка Ангела Меркел, а коју је Русија подржала.

Русија је као један од услова за обнављање испорука руског гаса затражила слање међународних посматрача, укључујући и из ЕУ, који би у Украјини надгледали испоруке европским посматрачима.

Премијер Русије Владимир Путин је на конференцији за новинаре у Новом Огареву позвао руководство ЕУ и Европске комисије да убрзају потписивање протокола о тој посматрачкој комисији.

Путин је подсетио да је Гаспром предложио Европској комисији протокол о функционисању те комисије .

"Са руске стране су га потписали и министар енергетике и шеф Гаспрома. И (шеф Европске комисије Жозе Мануело) Барозо и Пибалгс, на жалост, одбијају да потпишу тај протокол, позивајући се на то да треба да добију мандат од свих чланица ЕУ", навео је Путин.

Премијер Русије Владимир Путин изјавио је да ће руски гас кренути према Европи, чим се на територији Украјине појаве међународни посматрачи који треба да контролишу тај процес.

"Шта се може учинити данас, да би се брзо изашло из кризе? Да се одмах формира контролни механизам и пошаљу посматрачи на границу изласка нашег гаса на територију Украјине. Чим тај механизам буде створен, и људи почну да раде, гас ће истог тренутка кренути", рекао је Путин на конференцији за стране новинаре у подмосковској резиденцији.

Путин је при том критиковао спорост европских званичника, који треба да усагласе мандат током неколико дана, пошто се, по његовој оцени, "у данашњим, драматичним условима", такав споразум може направити за свега неколико сати.

У комисији би, сматра руски премијер, требало да буду представници руског Гаспрома, украјинског Нафтогаса, представници компанија које добијају гас и Европске комисије.

Према Путиновим речима, Русија је спремна да обнови преговоре са Украјином на било ком нивоу о испорукама и транзиту гаса, и оценио да"корумпираност" у врху украјинске власти, омета постизање договора.

Руски премијер сматра да се односи између Русије и Европе неће погоршати због гасног конфликта са Украјином, уколико "ЕУ буде објективно гледала на проблем".

Путин је навео да је Русија спремна да плати тржишну цену за транспорт, под условом да украјински партнери плате тржишну цену гаса.

Испоруке крећу чим стигну посматрачи

Раније данас, председник Управе "Гаспрома" Алексеј Милер рекао је у Бриселу да је постигнут договор са Европском унијом да Русија обнови испоруке гаса Европи чим у Украјину буду упућени посматрачи и да то питање мора бити решено данас.

"Постигнут је договор са Европском унијом да чим посматрачи буду распоређени у Украјини и буду у стању да контролишу доток гаса и транзит, ми ћемо одмах и у пуном обиму обновити испоруке гаса Европи", рекао је Милер на конференцији за новинаре са председником Европског парламента Хансом Гертом Петерингом.

Председник Управе "Гаспрома" је подсетио да је овај предлог произашао из телефонског разговора немачке канцеларке Ангеле Меркел и руског премијера Владимира Путина, у којем је Меркелова предложила упућивање међународне комисије која би надгледала транзит гаса.

"Ми у потпуности подржавамо тај предлог", рекао је Милер, додајући да руска страна "инсистира на томе да транзит гаса буде обновљен што је пре могуће".

"Ово питање мора бити решено данас", рекао је Милер у Бриселу и истакао да је Русија предала Европској комисији предлог протокола о упућивању посматрачке мисије, те да је спремна да пошаље писмени позив компанијама које су корисници руског гаса да учествују у мисији.

"Десет компанија је већ спремно да пошаље своје експерте", навео је Милер.

"Надамо се да ће посматрачи одмах бити постављени. Веома је важно да Украјина допусти посматрачима да буду распоређени , рекао је председник Управе "Гаспрома" и оптужио Украјину да не испуњава своје обавезе као транзитне земље.

Милер је истакао да ће земље корисници руског гаса моћи да туже Кијев и додао да је "за сада најважније да спор буде решен".

"Ми смо спремни да испоручимо онолико гаса колико је потребно", рекао је председник Управе "Гаспрома" оценивши да је ситуација до које је довео спор "луда".

Милер је рекао да је с председником украјинског Нафтогаса Олегом Дубином разговарао јуче у Москви, а затим и у авиону којим су ноћас заједно допутовали у Брисел.

"Причаћемо вероватно поново јер се истим авионом враћамо назад", рекао је преседник Управе Гаспрома.

Посматрачи ЕУ спремни 

Министри спољних и европских послова земаља чланица ЕУ позвали су Русију и Украјину да хитно прихвате тим међународних посматрача који ће надгледати транзит руског гаса преко Украјине.

Министри ЕУ су тај позив упутили на неформалном састанку који је данас одржан у Прагу.

"Ми смо спремни, бар што се тиче Европске комисије, да на месту посматрачи буду већ сутра", казао је након министарског састанка вицепремијер Чешке, земље која председава ЕУ, Александар Вондра.

Вондра је рекао да је са највишег политичког нивоа из Москве и Кијева прихваћено да се проблем реши у првом моменту тако што ће посматрачи надгледати колико гаса се шаље из Русије, а колико предаје Европи из Украјине.

Све даље детаље трговинског спора би руски Гаспром и украјински Нафтогас решавали касније, пошто се испоруке обнове.

"Технички детаљи мисије посматрача, међутим, нису још увек договорени на састанку у Бриселу", рекао је Вондра и додао да се "ђаво скрива у детаљима" а да ЕУ не може да шаље посматраче без потписаног споразума.

"Инсистирамо, међутим, да Русија и Украјина испуне своје обавезе и обнове одмах испоруке гаса", позвао је поново у име ЕУ Вондра.

У заједничкој декларацији министри су упозорили да је апсолутно  недопустиво да у било којој европској земљи, без обзира да ли су то  чланице Уније као Словачка или Бугарска или балканске земље које још нису ушле у ЕУ као Македонија, људи трпе због тога што Русија и Украјина нису у стању да испуне своје обавезе.

Вондра је нагласио да је погођено две трећине ЕУ и да је гасна криза свакако проблем целе Уније.

У понедељак ће се и ако испоруке буду обновљене ванредно састати министри енергетике земаља ЕУ у Бриселу како би размотрили и дугорочније мере које треба да спрече да ЕУ буде погођена оваквим  кризама које се редовно понављају.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер