петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пуна подршка ЕУ Еулексу и споразуму с МУП-ом Србије
Хроника

Пуна подршка ЕУ Еулексу и споразуму с МУП-ом Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. септембар 2009.

Политичко-безбедносни комитет Европске уније у уторак је у Бриселу пружио "веома јасну и потпуну подршку" деловању Еулекса на Косову и склапању техничког споразума с МУП-ом Србије о полицијској сарадњи и снажном надзору граничне линије Косова.

То су агенцији Бета пренели извори ЕУ, истакавши да су амбасадори земаља чланица Уније у Политичко-безбедносном комитету нагласили да је споразум Еулекс-МУП Србије "кључни елеменат у бици против организованог криминала и од користи за све људе на Косову".

Амбасадори европске двадесетседморице су, такође, "одлучно осудили и изразили забринутост због вандализма" почињеног прошле недеље над возилима Еулекса у Приштини.

Политичко-безбедносни комитет ЕУ је размотрио извештај који су у Брисел доставили шеф Еулекса Ив де Кермабон и представник ЕУ у Приштини Питер Фејт, после напада на возила Еулекса и одбијања прелазних власти Косова да прихвате споразум о полицијској сарадњи Еулекса и Београда.

Специјални изасланик ЕУ на Косову Питер Фејт рекао је данас у Бриселу да се "недавни акти вандализма и насиља", уперени против мисије Европске уније на Косову, морају осудити и да власти у Приштини треба да наставе да тесно сарађују са Еулексом.

"Недавни акти вандализма и насиља морају се осудити и очекујемо да власти (у Приштини) наставе да тесно сарађују с Еулексом", рекао је Фејт.

Он је, после излагања и расправе о Косову у Спољнополитичком одбору Европског парламента, рекао новинарима да је "остварен добар напредак ка веома скором" склапању споразума Еулекса и Министарства унутрашњих послова Србије о сарадњи и посебно снажној контроли граничне линије Косова.

"Ми јако повољно гледамо на склапање тог техничког, подвлачим техничког споразума који ће помоћи Еулексу и Србији да раде на сузбијању организованог криминала", рекао је Фејт.

На питање када очекује да ће споразум бити склопљен, Фејт је рекао да то не може рећи.

Специјални изасланик ЕУ на Косову је, међутим, предочио да је 22. септембар "важан датум за Европску комисију која мора да иде даље у доношењу одлуке и извести чланице ЕУ о напретку (Србије) у спровођењу услова за укидање виза" Европске уније за српске држављане.

Званичник ЕУ је нагласио да верује да ће до тада споразум бити постигнут. Он се у излагању и разговору с посланицима Европског парламента само посредно осврнуо на нападе на возила Еулекса и одбијање албанских власти у Приштини да прихвате споразум Еулекс-МУП Србије, али је новинарима изразио "нашу наду да се то неће поновити".

На питање шта Европска унија мисли да учини пошто вођство прелазних власти у Приштини одбија правну утемељеност и спровођење споразума Еулекс-МУП Србије, Фејт је одговорио да се "ми о томе консултујемо с властима у Приштини како би се дошло до решења".

Специјални представник ЕУ на Косову је у излагању у Европском парламенту нагласио да је "забринут због подељености политичких вођа на Косову" око деловања Еулекса, а што подстиче "критике на рачун присуства ЕУ на Косову и води вандализму и нападима".

Фејт је указао на важност учешћа Срба на општинским изборима на Косову у новембру, оценивши да би то омогућило делотворнију децентрализацију власти и стварање општина са српском већином, у којима би Србима добили истинску локалну аутономију и управљали својим пословима, изван питања статуса Косова.

Он је позвао власти у Београду да зато "охрабре Србе" да учествују на тим изборима. Напоменуо је и да Еулекс има и даље тешкоћа да учврсти своје присуство на северу Косова. Нагласио је да, уз извесне напретке у демократизацији и учвршћењу владавине закона, велике изазове на Косову представљају борба против организованог криминала и корупције.

Фејт се сагласио с оценама посланика да велики проблем представља то што је организовани криминал продро у врхове прелазних власти на Косову. Он је додао да би чланице ЕУ требало да пошаљу више тужилаца и судија у састав Еулекса.

(Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер