понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петиција 212 јавних личности против доношења Закона о истополним заједницама
Хроника

Петиција 212 јавних личности против доношења Закона о истополним заједницама

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. март 2021.

БЕОГРАД - Двестотине и дванаест интелектуалаца, јавних личности... апеловало је на Владу Србије, надлежна министарства и друге институције у држави да зауставе доношење закона о истополним заједницама, а на најширу јавност и традиционалне цркве да реагују како би се, наводи се, одбранило право "на слободу и будућност народа".

У апелу, које је потписало 212 личности из свих сфера друштва, истиче се да се права истополних особа могу решавати изменом неколико постојећих закона, због чега, сматрају, нема потребе за доношењем посебног закона.

Оцењује се да поновни покушај доношења Закона о родној равноправности представља ново насиље над јавним простором.

Како се наводи, Секретаријат за законодавство Владе Србије раније упозорио да је категорија рода неуставна, због чега је предлог закона био преименован у Закон о праву жена и мушкараца, иако Србија већ има добар Закон о равноправности полова.

Указује се и на то да је опасан предлог о пооштравању Закона о забрани дискриминације, у коме се нејасан и контроверзан појам дискриминације "безобално шири, а пооштравају се и санкције и процедура кажњавања".

У писму се оцењује да би по већ постојећем Закону дошло до прогона низа научника, политичара и јавних личности, као и да је очигледна намера да се сви заступници пропородичне политике и демографске обнове застраше и да им се забрани јавни и научни рад.

Сматра се и да је скандалозно што Министарство задужено за друштвени дијалог стоји иза предлога да се деловање свештених лица ограничава искључиво на храмове.

"Предлог је на трагу комунистичког вербалног деликта и директно крши Уставом и међународним документима загарантовано право грађана на слободу мисли, изражавања и научног рада", закључује се у апелу.

Апел су, између осталих потписали чланови САНУ Матија Бећковић, Данило Баста, Предраг Пипер, Милосав Тешић, редитељ Емир Кустурица, др Никола Поповић, проф. др Слободан Реметић, проф. др Срето Танасић, музичар Бора Ђорђевић, књижевник Никола Маловић, професор Слободан Антинијевић, адвокат Горан Ђорђевић, професорка Бојана Милосављевић.

Међу потписницима суи др МИша Ђурковић, проф. др Милош Ковић, редитељ Драгослав Бокан, народни посланик Владан Глишић, драматург Божидар Зечевић, председник Двери Бошко Обрадовић, историчар Бранко Радун и други.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер