уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протести пољопривредника: Нови Сад - Блокиран Варадински мост, пољопривредници блокирали и Жежељев. Блокирани оба излаза из Панчева за Београд, као и пут Крагујевац – Баточина. Протести и у Суботици, Зрењанину и Ченти
Хроника

Протести пољопривредника: Нови Сад - Блокиран Варадински мост, пољопривредници блокирали и Жежељев. Блокирани оба излаза из Панчева за Београд, као и пут Крагујевац – Баточина. Протести и у Суботици, Зрењанину и Ченти

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. август 2022.

Пољопривредници су и данас наставили са протестима. У Новом Саду је блокиран Булевар Михајла Пупина, раскрсница Булевара Михајла Пупина и Јеврејске, цела Јеврејска до Футошке пијаце, као и Варадински мост. Репортерка Н1 јавља да су пољопривредници кренули да блокирају и Жежељев мост, што практично значи да ће два од три моста у Новом Саду бити блокирана. Пољопривредници су блокирали и оба излаза из Панчева за Београд у периоду од 7 до 10 часова. Протести су настављени и у Суботици, испред Градске куће у Зрењанину, као и у Ченти. Поново је блокиран и пут Крагујевац - Баточина. Председница владе Ана Брнабић у 10 часова је започела састанак са представницима пољопривредника, на којем је, како сазнаје РТС, рекла да нико неће изаћи из зграде владе док се не постигне договор.

Она је скренула пажњу да је пред Србијом веома тешка недеља и да нам је потребно јединство.

„Поред тога што желим да се договорим са вама и да све стране буду задовољне, морам да дам све од себе да обезбедим унутрашњи мир и стабилност. Председник Александар Вучић крајем недеље путује у Брисел да се бори за мир. Потребно нам је националне јединство, сада више него икада и не треба да се међусобно свађамо“, поручила је Брнабић.

Како је најављено, састанку присуствујуи и произвођачи уља, представници трговинских ланаца, Привредне коморе Србије, као и представници Министарства пољопривреде и Министарства финансија.

Представник пољопривредника из Суботице Мирослав Матковић обратио се медијима пре почетка састанка и рекао да очекују повољан исход, али да од захтева неће одустати.

„Немамо више шта да преговарамо, само тражимо да се ови захтеви усвоје. Настављамо даље… Сви су захтеви најважнији“, поручио је он, не желевши да их понови.

Захтев пољопривредника је да откупна цена сунцокрета буде 700 евра по тони, да се за њих укину акцизе на гориво за количину до 100 литара по хектару као и да се ограниче трговачке марже на сунцокретово уље.

Пољопривредник из Панчева: Није догорело до ноката, него до лаката

Један од пољопривредника Мирослав Грубанов рекао је за Н1 да се извињава свим грађанима Панчева и Београда који због блокада имају проблема у саобраћају.

„Проблеми у пољопривреди су толики да није догорело до ноката, него до лаката. Јутрос смо од 7-10х имали блокаду старог пута и Тамишког моста, чекамо резултате преговора па ћемо видети шта ћемо даље радити, али јавност ће бити упозната са терминима, обично смо имали сат времена блокада, пола сата слободног пролаза“, наводи он.

Каже да ће вероватно бити настављено са блокадама ако не дође до договора представника пољпривредика са премијерком Аном Брнабић.

„Сви се договарамо, Панчево са Новим Садом, са Вршцем. Волео бих да се нађе решење, да држава има мало слуха у овој сушној години, репроматеријал је поскупео 300 одсто, мора држава да помогне, ово је чиста пропаст“, казао је.

Поновио је захтеве који се тичу Баната.

„У Војводини је највећи проблем суша, а терају нас да плаћамо одводњавање, наплаћујете услугу коју нисте извршили, гориво, цена сунцокрета, вештачко ђубирво је отишло 300 одсто, онда за млекаре захтеви. Ужа Србија има можда мало другачије захтеве, али проблеми су свуда исти. Кукуруз је сазрео, али од њега нема ништа. Деведесетих година пољопривреда је извукла државу, прошла година сушна, ова исто, не можемо више. Волео бих да се нађе заједнички језик, ако могу да дају странцима 10.000 евра за радно место, ја сам сам себи створио радно место. Узимали смо неке паре од ММФ, па нека узму и сада ако немају“, рекао је Мирослав Грубанов.

Блокаду пута у Банатском Новом Селу обезбеђује полиција и све протиче мирно.

Пропуштају се возила Хитне помоћи и приоритетни путници – који иду код лекара и возила у којима су бебе.

Нови Сад: Ако пропадну преговори, радикализација блокада

У Новом Саду блокада траје од јутрос, а пропуштају се само возила хитних служби и градских комуналних предузећа.

Репортерка Н1 каже да је атмосфера испред бановине наоко мирна, али да се са нестрпљењем очекују резултати преговора у влади.

Радосалав Адамовић, представник пољопривредника који протестују у Новом Саду, каже да, према информацијама које имају, нису задовољни како преговори тренутно теку. Он је оценио да је реч о „замајавању“ и „замарању“, те каже да не очекује позитиван исход.

Према његовим речима, ако до 15 часова не дође до договора уследиће радикализација протеста и најављује могућу блокаду аутопута.

Такође, из три правца ка Новом Саду су се упутили и камиони који се баве превозом пољопривредних производа, како би се прикључили блокади.

Шумадијски пољопривредници: Ако преговори не успеју, одмах крећемо за Београд

Шумадијски пољопривредници налазе се тик уз ауто-пут Е-75, код укључења у Лапову, а како су навели за Н1, ако њихови захтеви не буду испуњени, следећа тачка је блокада самог ауто-пута.

Репортер Н1 наводи да је од јутрос у 10 х блокирана брза саобраћајница од Крагујевца до Баточине, а полиција саобраћај преусмерава кроз села.

Он је разговарао са Миланом Милошевићем, пољопривредником из Раче, који је рекао да су још оптимисти да ће се преговори решити позитивно по њих, „и једва чекамо да идемо кући, ником није до овога, али ако преговори не успеју, истог момента крећемо за Београд“.

Казао је да су јутро у 10 х блокирали пут Крагујевац-Баточина јер су тада почели преговори у влади, као и да су направили паузу да би пропустили сахрану, „а онда смо опет блокирали и бићемо ту док се не реше сви наши захтеви“.

„Ово је само кап у мору проблема, аграрна политика се десет година уназад води јако лоше… Били смо принуђени на овакав потез и назад не идемо. Први проблем је сунцокрет, али бојим се да ћемо и све остале проблеме морати да решавамо на овај начин“, поручио је он.

Упитан шта значи кад изађу пољопривредници на улице, он каже да „то значи да више не можемо овако да живимо и да прехранимо наше породице, иако живимо на селу“.

(Н1, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер