петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Проблеми са грејањем у градовима Србије
Хроника

Проблеми са грејањем у градовима Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. јануар 2009.

Због руско-украјинског сукоба око трансфера гаса од ноћас и у Србији почели проблеми са грејањем у Новом Саду, Панчеву, Вршцу, Аранђеловцу, Горњем Милановацу, Чачку, Лозници, Кикинди и Јагодини, градовима који не могу да користе мазут. Из Владе поручују да ће снабдевање гасом бити стабилизовано у наредних неколико дана.

Због руско-украјинског сукоба око трансфера гаса од ноћас и у Србији почели проблеми са грејањем у градовима који не могу да користе мазут. 

Три топлане у Новом Саду синоћ су потпуно обуставиле испоруку енергије, након чега је 75.000 становника тог града остало без грејања. Од јутрос не ради 51 вртић Предшколске установе "Радосно детињство", а деца су распоређена у 15 вртића који имају грејање.

Највећи број становника Панчева од  јутрос нема централно грејање.

Рафинерија Панчево за сада располаже довољним количинама мазута неопходног за грејање и задовољава тренутну потражњу за тим енергентом.

Надлежни апелују да се штеди струја. Електропривреда Србије саопштила је да сви капацитети раде пуном снагом и производе довољно струје за све потребе у Србији, иако је потрошња рекордно висока.

Већина градова у Србији нема већих проблема са грејањем јер су топлане са гаса прешле на мазут.

Ипак, из топлана не могу да гарантују да ће темепратура у становима бити од 19 до 21 степен, већ можда и нижа. Кризни штаб који прати ситуацију је у сталном заседању, а члан тог штаба и државни секретар у министарству енергетике.

Испред рафинерије Пачево пристижу цистерне из свих делова Србије, како би мазут превезле до топлана.

Пошто је њавећи део Војводине гасификован, тамо има и највише проблема. Осим Панчева, угрожен је Вршац, где нема могућности преласка на мазут, а из топлане у Кикинди саопштено је да ће сутра обуставити грејање због несташице гаса.

Домаћинства у Аранђеловцу без грејања 

У Аранђеловцу 3.700 домаћинстава прикључених на гас остало без грејања. Пошто град нема централну градску топлану, која би могла да користи неки други, алтернативни енергент, грађани за прву помоћ могу да користе електричну енергију.

"За сада, нема "ударне" потрошње струје, нити сметњи у систему, виталне институције - болница, Дом здравља, пекара, централни градски вртић, као и компаније "Књаз Милош", "Венчац", "Кубршница" преусмериле су производни систем на алтернативне енергенте", рекао је директор аранђеловачке "Електрошумадије" Драган Перишић.

Горњи Милановац и Чачак без гаса  

Највећа градска топлана и још четири мање у Чачку прикључене су од јуче на мазут чије су залихе довољне за седам дана.

Без грејања је остало 1.510 станова прикључених на топлане "Љубић кеј" и "Винара" која немају алтернативна решења.

Даљинским грејањем у Чачку је обухваћено 8.000 станова. Нешто више од 4.000 кућа прикључено је на гасоводну мрежу, па су власници принуђени да се "пребаце" на грејање струјом.

Више од половине станова у Чачку, греје се на угаљ, дрва и струју. 

Руководство болница у Горњем Милановцу почело је отпуштање пацијената на кућно лечење јер немају алтернативне изворе грејања.

У операционој сали интервенције ће се пружати само пацијентима чији су животи угрожени, а грејање у сали је обезбеђено на грејалице.

"Тако ће бити и у породилишту", изјавио је директор Здравственог центра Миро Лазаревић.

Лозница без даљинског грејања

Због престанка снабдевања природним гасом, у току преподнева је више од половине Лознице остало без даљинског грејања из фирме "Декотра" изјавио је директор Јавног комуналног предузећа Топлана у Лозници Милан Панић.

У Лозници има 15.000 корисника услуга ЈКП Топлана, за које се топлотна енергија обезбеђује преко даљинског система "Декотре" или из локалних котларница, а сада је без даљинског грејања остало 8.000 грађана прецизирао је Панић.

Панић је објаснио да је у јутарњим сатима дошло до слабљења притиска, због чега је почео процес заустављања постројења "Декотре", која према уговору са Топланом обезбеђује топлотну енергију за потребе Лознице.

И Кикинда без грејања, најтеже у градској болници

Сви корисници даљинског грејања, али и индивидуални потрошачи који користе гас у Кикинди остаће без грејања.

Шефица правне службе у кикиндској Топлани Драгица Кричковић рекла је да су радијатори у становима који су прикључени на даљинско грејање јутрос били млаки, јер су користили минимални притисак у систему, али да ће од поднева потпуно остати без грејања.

Без даљинског грејања 3.000 домаћинстава, све пословне просторије, вртићи и школе, као и једини хотел у граду

Директор Здравственог центра "Коста Средојев Шљука" Лазар Рајић рекао је да је градска болница од данас, такође, без грејања.

Директор је навео да болница, која је директан корисник Србијагаса, као градска Топлана, нема никакве могућности за алтернативно грејање.

"Надамо се да ће Општина моћи да нам обезбеди бар 20 до 25 уљаних радијатора, јер ми немамо ни грејалице", изјавио је Рајић.

У Јагодини без грејања девет хиљада потрошача 

У Јагодини је без грејања остало 5.700 потрошача на систему даљинског грејања и 4.000 домаћинстава која за грејање користе гас.

Међу тих 5.700 потрошача на систему даљинског грејања налазе се и болнице, школе и вртићи, рекао је председник Скупштине Јагодина Ратко Стевановић.

Међу најугроженијим градовима у Србији у којима топлане не могу да "пређу" са гаса на мазут су и Бечеј, Беочин, Велика Плана и Ковин.

Цветковић: снабдевање гасом биће нормализовано

Председник Владе Србије Мирко Цветковић очекује да ће снабдевање гасом бити нормализовано у наредних неколико дана, имајући у виду све преговоре који се воде о томе.

Премијер каже да је електроенергетски систем стабилан и да добро функционише, као и да Србија има довољно мазута и да је влада препоручила електродистрибуцијама да смање расвету у градовима док се не реше проблеми са гасом.

Због преласка са гаса на алтернативне видове грејања, очекује се удар на електроенергетски систем, и стога је, према речима премијера Цветковића, неопходно да грађани штеде струју.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер