понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приватни факултет у Новом Саду забранио употребу ћирилице
Хроника

Приватни факултет у Новом Саду забранио употребу ћирилице

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. август 2014.

Професори приватног Фармацеутског факултета, истуреног одељења у Новом Саду, од нове школске године више неће моћи да користе ћирилицу!

Декан Срђан Стојановић ову одлука образлаже “повећаним бројем уписаних студената из БиХ и Хрватске којима није лако читање ћирилице, а да је општи циљ факултета јачање на регионалном плану”, објавио је “24 сата”.

- Стигао нам је званичан допис у коме нас декан обавештава да ћемо од 1. октобра морати сву презентацију да преконвертујемо с ћирилице на латиницу, да се књигама, практикумима и збиркама које се користе као основна литература нађе паралела на латиници, као и да се убудуће тестови студентима дају на латиници. Овај допис нас је све збунио будући да ми у српском језику имамо два писма и да је уставом загарантовано право да се изражавамо на писму ком желимо – каже један од незадовољних професора, који је желео да остане анониман.

Да ово није препорука него наредба, потврђује последња реченица декана Стојановића:

“Материјал на ћирилици неће се моћи користити више од нове школске године, односно од 1. октобра 2014.године”.

Декан овог приватног факултета, који постоји три године, а који је добио акредитацију од Комисије за акредитације, тврди да препоручује, а не забрањује употребу ћириличног писма.

- Нисам забранио ћирилицу, нити ја могу то да учиним. Слажем се да је можда неспретно написан допис јер стоји да се ћирилица неће моћи више користити од 1. октобра. Јесте снажна препорука нашег факултета да се све преконвертује на латиницу и тачно је да имамо много нових уписаних студената из региона, захваљујући томе што смо добили акредитацију. Студенти нису само Бошњаци и Хрвати, већ и Срби из Босне и Хрватске, али и њима је ћирилица тежа за читање од латинице. Но, није то једини разлог. Болоњска декларација налаже проточност односно флуидност студената, а то значи да је пожељно и добро да нам долазе студенти из других држава – каже декан Стојановић, додавши да су добили и молбе од двадесетак студената да би им било лакше да се настава одвија на латиничном писму.

Он уверава да нико од професора или предавача неће сносити санкције ако не жели да припреми наставу на латиници.

(Телеграф)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер