петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приштина: „Скупштина Косова“, са 59 гласова „за“ и два уздржана, усвојила "Резолуцију о нормализацији односа између Косова и Србије"
Хроника

Приштина: „Скупштина Косова“, са 59 гласова „за“ и два уздржана, усвојила "Резолуцију о нормализацији односа између Косова и Србије"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. децембар 2018.

Скупштина Косова је са 59 гласова за и два уздржана гласа усвојила Резолуцију о нормализацији односа између Косова и Србије. Седница је почела са закашњењем од више од четири сата, јер није било могуће обезбедити минималну већину од 61 посланика.

На почетку седнице посланици нису гласали за предлог изјаве Скупштине Косова којом се изражава осуда за прошлонедељно заустављање и испитивање посланика Слободана Петровића од стране полиције и БИА на граничном прелазу Мердаре.

Посланик Социјалдемократске партије Косова Висар Имери је у име предлагача рекао да је дијалог прихватљив једино ако обезбеђује међусобно признање Косова и Србије и учлањење Косова у УН, као и када се утврди да ће постизање споразума обезбедити убрзано учлањење Косова у ЕУ и НАТО.

"Документ обезбеђује да се Устав, државни суверенитет, територијални интегритет и унитарни карактер Косова не могу довести у питање и непроменљиви су", казао је Имери.

Седници нису присуствовали посланици ДСК, Самоопределења и Српске листе.

Он је предложио и састав преговарачке екипе. На њеном челу су Шпенд Ахмети, председник СДПК и Фатмир Љимај, заменик премијера, као копредседавајући.

Чланови комисије су заменик премијера и представник ДПК, Енвер Хоџај, представник Владе Косова, Авни Арифи, представник Алијансе ново Косово, Беџет Пацоли, представник турске мањинске заједнице, Махир Јагџилар, заменик премијера Дардан Гаши.

У екипи ће бити и један представник цивилног друштва и по један представник Демократског савеза Косова, Самоопределења и из бошњачке националне заједнице. Предложено је да, док се не одреде представници ДСК и Самоопредељења, чланови екипе буду посланици СДПК, Висар Имери и Дукађин Горани.

Шеф посланичке групе ДПК, Мемљи Краснићи, подржао је предлог резолуције коју је предложила Социјалдемократска партија Косова и истакао значај постизања делимичног консензуса. Предлог резолуције су подржали и шефови посланичких група СДПК, Алијансе за будућност Косова, Социјалдемократске иницијативе и посланичке групе 6 плус коју чине посланици мањинских заједница.

После усвајања резолуције, Скупштина има обавезу да у року од месец дана усвоји закон о одговорностима и овлашћењима државне делегације у процесу дијалога.

Делегација која је данас изабрана ће функционисати на бази два основна документа – Државне платформе и Преговарачке стратегије државне делегације, које ће накнадно бити усвојени.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер