субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приштина против Протокола о техничкој сарадњи Еулекса и МУП-а Србије
Хроника

Приштина против Протокола о техничкој сарадњи Еулекса и МУП-а Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. август 2009.

Највиши званичници у Приштини дефинитивно су одбацили Протокол о техничкој сарадњи који треба да потпишу мисија Еулекс и МУП Србије и саопштили да је "разговор о том питању окончан".

То је саопштено из кабинета косовског председника Фатмира Сејдиуа након што су се он и премијер Хашим Тачи састали са двојицом главних људи међународне заједнице на Косову -- шефом Еулекса Ивом де Кермабоном и међународним цивилним представником Питером Фејтом.

"Косово не преузима никакве обавезе нити одговорности за питања о којима није донело суверену одлуку", додаје у том саопштењу.

Тачи и Сејдиу су истовремено поручили да ће око других питања наставити сарадњу са Еулексом "јер је то у интересу грађана Косова".

Еулекс и МУП Србије су, према изјавама званичника у Београду, последњих недеља усагласили текст Протокола о полицијској сарадњи који предвиђа размену информација зарад успешније борбе против шверца и организованог криминала.

Српски министар за Косово и Метохију Горан Богдановић каже да је текст протокола спреман и да само треба да се одреди датум када ће он бити потписан.

За сада није јасно да ли ће због противљења Приштине Еулекс одустати од потписивања.

Представник Еулекса рекао је да ће Де Кермабон о ставу највиших званичника у Приштини обавестити седиште ЕУ у Бриселу и земље чланице ЕУ и сачекати њихову реакцију.

Преговори о том протоколу покренути су након што је из Европске уније Србији речено да -- пре него што за њене грађане буду укинуте шенгенске визе - мора да поправи контролу границе према Косову.

Међу косовским Албанцима међутим последњих дана расте незадовољство због најаве потписивања тог документа.

Протокол се темељи на Резолуцији 1244 Савета безбедности УН која Косово дефинише као део Србије, и на такозваном плану од 6 тачака генералног секретара УН, који предвиђа да се Београд пита за одлуке о функционисању живота у српским срединама на Косову.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер